Poradnik Blender krok po kroku.

Rozpoczynamy nasz Poradnik Blender. Pokażemy krok po kroku jak stworzyć model 3D. Na wstępie opis i ocena programu. Linki do pobrania programu za darmo.

Gdy przywołujemy termin „modelowanie 3D” w myślach przewijają nam się trójwymiarowe gry bądź wizualizacje, stworzone za pomocą potężnych maszyn i oprogramowania o odstraszającej cenie. Była to granica nie do pokonania dla wielu osób, które po prostu chciały spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Granicę tę przełamał między innymi Blender, czyli środowisko do modelowania 3D, które jest w pełni darmowe i nie wymaga kosmicznego sprzętu.



Blender – zaawansowany program do modelowania 3D za darmo

Blender jest narzędziem zajmującym stosunkowo niewiele przestrzeni dyskowej jak na możliwości, które oferuje. Oprócz głównego zastosowania, jakim jest modelowanie, można zaimplementować animacje oparte na szkielecie obiektu. Znajdziemy również wbudowany renderer, silnik fizyczny, rozbudowany system cząsteczkowy (przydatny przy tworzeniu np. ognia lub trawy) oraz silnik graficzny umożliwiający tworzenie gier. Samo środowisko pozwala na rozszerzanie swoich możliwości poprzez pisanie skryptów w języku Python.

Recenzja Blender - darmowego programu modelowania 3D.
rys1. Interfejs Blendera

 

Interfejs Blendera jest dość specyficzny, choć z czasem zaczął nieco przypominać ten z 3ds Maxa. Potrafi on skutecznie odstraszyć wielu potencjalnych użytkowników, a szkoda gdyż pewnym czasie można docenić łatwość dostępu do kluczowych opcji jaką gwarantuje. Teoretycznie trudne również może być przyzwyczajenie się do korzystania równocześnie z myszy i klawiatury, w praktyce jednak po jakimś czasie taka praca staje się intuicyjna, a skróty klawiaturowe zaczynają sprawiać wrażenie niezastąpionego narzędzia.

Podsumowując. Blender jest szalenie konkurencyjną alternatywą dla wielu komercyjnych narzędzi. Jeśli modelowanie 3D to coś więcej niż rozrywka i jesteśmy gotowi na wydatki, prawdopodobnie lepiej będzie zainwestować w 3ds Max’a, choć nic nie stoi na przeszkodzie aby z powodzeniem wykorzystywać Blendera do celów zawodowych. Nie ma jednak godnego rywala w walce o pasjonatów czy też niedzielnych entuzjastów. Do takiej pracy jest wręcz idealny.


Ogólna ocena: 9.5/10

 + Mnogość oferowanych funkcji;

+ Jest w pełni darmowy, co jest niesamowite biorąc pod uwagę jego możliwości;

+ Nie wymaga mocnego sprzętu do płynnego działania;

+ Rozmiar aplikacji;

+ Spora ilość poradników dostępnych w internecie;

– Wielce niestandardowy interfejs oraz system obsługi może być przeszkodą;

Blender 2.75a ( wydany 1 lipca 2015r.)

Lista zmian wprowadzonych przez najnowszą wersję:

http://www.blender.org/features/2-75/

Oficjalna strona supportu:

http://www.blender.org/support/

Pobierz Blender 3D ze strony producenta:

http://www.blender.org/download/

Podziel się wiedzą z innymi

3 odpowiedzi na "Poradnik Blender krok po kroku."

  1. Witam,
    jaką konfigurację sprzętu poleca Pan do modelowania i robienia renderów w Blenderze?
    Chciałbym przeznaczyć 3 – 4 tys. zł (monitor już mam).
    będę wdzięczny za wskazówki
    pozdrawiaM

    Odpowiedz
    1. Ernest Bańkowski · Edit

      Witam.

      Najważniejszym elementem w przypadku grafiki trójwymiarowej jest karta graficzna. Choć nie można również bagatelizować wpływu procesora na wydajność całego tandemu. Myślę, że w podanym budżecie powinniśmy trzymać się GeForce GTX 970 (na przykład w wersji Windforce od Gigabyte albo MSI Gaming) i w okół niego budować cały zestaw. Do tego z nowych części proponowałbym i5 4690k, lub i7 4790k z używanych ( nowy nie zmieści się w budżecie) oba z osobnym chłodzeniem i płytą główną z w miarę mocną sekcją zasilania. Co się tyczy chłodzenia, z tych tańszych dobrą propozycją jest SilentiumPC Fera 2. Płyta główna natomiast powinna być oparta na chipsecie Z97, myślę, że MSI Z97-G43 jest całkiem rozsądną propozycją. Co się tyczy pamięci RAM, prawdopodobnie 8GB powinno być wystarczające, a więcej niż 12GB to według mnie już redundancja. Co do modeli to tak naprawdę ile ludzi tyle opinii, od siebie mogę polecić HyperX fury lub savage, 1600 lub 1866, w zależności od ceny. Całość powinna być wspierana przez markowy i stabilny zasilacz. XFX Pro Series TS550W będzie jak znalazł. Taki zestaw powinien znakomicie spisywać się w codziennym użytkowaniu, modelowaniu 3D właśnie, no i pozwoli czasem na odrobinę rozrywki.

      Pozdrawiam

      Odpowiedz

Komentarz do postu