Unity3D – poradnik krok po kroku.

Rozpoczynamy serię poświęconą Unity3D 5 (piątej generacji). Zobacz, jak tworzymy własną grę krok po kroku w środowisku Unity.

Wstęp do poradnika

Prawdopodobnie większość z nas, graczy, niezależnie od tego, czy należymy do tych bardziej zapalonych, spędzających wiele godzin przed monitorem, czy tych, określanych mianem „niedzielnych”, marzyło kiedyś o stworzeniu własnej gry. Snując plany, tworząc w głowie wizje baśniowych światów, wymagających przeciwników, czy złożonej fabuły, widzieliśmy w głowie jak spektakularny sukces odnieść mogłaby ta produkcja, gdybyśmy tylko byli w stanie ją stworzyć. Przeszkoda choć jedna, to dość znaczna – brak wiedzy, umiejętności. Przecież nad grami pracują zespoły wykwalifikowanych pracowników liczonych w dziesiątkach. Drużyny programistów, grafików, designerów, dźwiękowców, a każdy z nich reprezentuje niebagatelnie wysoki poziom umiejętności, przecież zarabiają niemało. Zamknięte, hermetyczne środowisko tylko dla ludzi wybranych, gdzie nie ma miejsca dla zwykłego gracza z projektem o wysokich aspiracjach w głowie. Plany idą w łeb, a marzenia o grze idealnej pozostają jedynie marzeniami.

 

Ale…

Tak było do niedawna. Dzisiaj, choć większość studiów w dalszym ciągu tworzy własne, spersonalizowane silniki do gier, prześcigając się w coraz to nowocześniejszych rozwiązaniach, są deweloperzy korzystający z przygotowanych już, gotowych do użycia silników. Co ważne, narzędzia te dostępne są także dla zwykłego, niezależnego użytkownika.

 

W tym poradniku zajmiemy się silnikiem o nazwie Unity3D, piątej już generacji. Jest to narzędzie niezwykle potężne, ale zarazem proste w obsłudze. Większość niezbędnych operacji środowisko wykonuje za użytkownika, więc nie musimy męczyć się z zadaniami niskopoziomowymi jak zmuszanie karty graficznej do wyświetlenia scenerii w odpowiedniej perspektywie. Dla nas zostaje sama śmietanka, to co najlepsze – projektowanie samej gry od podstaw. A pole do manewru jest ogromne, świetnie możliwości tego środowiska prezentuje filmik pt. „Adam”. Wyrenderowany został właśnie za pomocą Unity.

 

Unity3D
Klatka z filmu „Adam”, który został wykonany przy pomocy Unity3D.

 

 

Unity występuje w czterech wersjach pakietowych. Dla nas najistotniejsza jest oczywiście ta darmowa :). I mówiąc „darmowa” mam namyśli całkowity brak opłat, nawet w przypadku wydania gry i zarabianiu na niej. Jedynym ograniczeniem jest to, że jeżeli nasza gra zarobi w danym roku rozliczeniowym więcej niż sto tysięcy dolarów, będziemy musieli wykupić licencję pro, której subskrybcja kosztuje 125$ miesięcznie na jedną osobę w zespole.

Pobierz Unity3D 5

Unity pobrać możemy z oficjalnej strony:

https://store.unity.com/?_ga=1.124997261.622721030.1467910065

Wybieramy wersję piewszą od lewej – Personal, całkowicie darmową.

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "Unity3D – poradnik krok po kroku."

Komentarz do postu