Zdjęcia panoramiczne cz. 3. Ostatnie poprawki

Dziś finalizujemy obróbkę i wykańczamy nasze zdjęcia panoramiczne.

Otrzymany obraz wygląda w większości poprawnie, odbiorca nie powinien mieć wrażenia że jest to „posklejane”  komputerowo zdjęcie. Aby dodać mu nieco większej głębi należy jeszcze poprawić kolory, poziomy jasności, i całą resztę szczegółów kolorystycznych.

 

Zdjęcia panoramiczne. Poradnik Photoshop.

Na zwykłych zdjęciach najczęściej wystarczyłoby dopasowanie kolorów raz, dla całego obrazu jednocześnie. W zdjęciach panoramicznych taka operacja oczywiście też jest możliwa, ale często okazuje się że o wiele lepsze efekty daje edycja poszczególnych „warstw” obrazu.

 

I tak na powyższym przykładzie możemy wyróżnić przede wszystkim warstwę z niebem i powoli zachodzącym słońcem oraz drugą, znacznie mniejszą: pole i rośliny widoczne na pierwszym planie.

Zacznijmy zatem od edycji górnej warstwy. Na początku należy zaznaczyć odpowiednią część zdjęcia i ustawić naprawdę duży poziom wtapiania. Odbiorca nie powinien widzieć wyraźnego przejścia w poziomach jasności. Po skopiowaniu nieba na oddzielną warstwę i zastosowaniu maski obraz powinien wyglądać mniej więcej tak jak na poniższym przykładzie:

Zdjęcia panoramiczne cz. 3. Ostatnie poprawki. Poradnik Photoshop.

Do edycji można użyć wszystkich znanych narzędzi, takich jak panelu  poziomów, jasności, czy panelu barwa/nasycenie.

 

Następnie wszystkie operacje edycji należy powtórzyć na dolnej warstwie, pamiętając przy tym że poszczególne ustawienia kolorów i jasności najczęściej będą inne.

Zdjęcia panoramiczne cz. 3. Ostatnie poprawki. Poradnik Photoshop.

 

Po połączeniu obydwu warstw do końcowego obrazu zostały dodane jeszcze drobne poprawki, takie jak winieta, wyższe nasycenie, i nieco większy kontrast. Konieczne okazało się także utworzenie nowej warstwy zawierającej drzewa widoczne na horyzoncie (podczas edycji zostały zbyt zaciemnione)

Zdjęcia panoramiczne cz. 3. Ostatnie poprawki. Poradnik Photoshop.

 

Tym samym fotografia panoramiczna została doprowadzona do końcowej postaci. Niestety czas jej edycji wydłużył się przez konieczność łączenia kilku obrazów i kilkukrotne korygowanie kolorów. Jednak efekt wygląda o wiele lepiej niż standardowe, pojedyncze zdjęcie.

 

Taka kompozycja ma jeszcze jedną przewagę nad standardowymi obrazami. Jej rozdzielczość jest znacznie wyższa, dzięki czemu lepiej nadaje się do wydruku w dużym formacie.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu