Windows 10 – instalowanie sterowników niepodpisanych przez Microsoft

Czasem każdemu z nas zdarzy się przyoszczędzić trochę na sprzęcie do PC bądź też poeksperymentować z urządzeniami z Chin. Często bywa tak, że sterowniki dołączane do tych urządzeń nie zostały zweryfikowane przez Microsoft. W przypadku Windowsa 7 i starszych nie było z tym problemu system po prostu nas informował, że takie urządzenie może nie działać poprawnie bądź też sterowniki mogą negatywnie wpłynąć na pracę systemu, ale same urządzenie mogliśmy uruchomić. W przypadku nowych systemów od giganta z Redmond instalacja sterowników niepodpisanych cyfrowo została zablokowana. Na przykładzie sterowników służących do aktualizacji systemu w wielu chińskich telefonach pokaże jak poradzić sobie z tym problemem.

Krok pierwszy

Wchodzimy do ustawień przechodzimy do sekcji  Aktualizacja i zabezpieczenia, następnie przechodzimy do zakładki Odzyskiwanie.
Niepodpisane sterowniki Windows 10 - odblokowanie.

Teraz do wyboru mamy dwie opcje resetowanie komputera do stanu początkowego bądź też uruchamianie zaawansowane. My skorzystamy z tej drugiej opcji, aby to zrobić klikamy przycisk Uruchom teraz.

Krok drugi

Na naszym monitorze powinniśmy ujrzeć trzy opcje jak na obrazku poniżej.
Niepodpisane sterowniki Windows 10 - odblokowanie.

My  skorzystamy z opcji Rozwiąż problemy.
Niepodpisane sterowniki Windows 10 - odblokowanie.

Na następnym ekranie klikamy w przycisk Opcje zaawansowane. W tej sekcji klikamy na Ustawienia uruchamiania.

Niepodpisane sterowniki Windows 10 - odblokowanie.

Jak widzimy na poniższym obrazku do wyboru mamy kilka trybów uruchomienia systemu Windows 10 tj. tryb awaryjny czy rejestrowanie rozruchu. Nas interesuje opcja Wyłącz wymuszanie podpisu sterowników. W celu jej uruchomienia klikamy przycisk Uruchom ponownie.
Niepodpisane sterowniki Windows 10 - odblokowanie.

Po restarcie komputera powinien się nam pokazać następujący obraz
Niepodpisane sterowniki Windows 10 - odblokowanie.

Aby spokojnie zainstalować sterownik do naszego urządzenia wciskamy  na klawiaturze przycisk F7. Komputer powinien się nam normalnie uruchomić z tą małą różnicą iż teraz pozwoli nam na instalacje każdego sterownika. Teraz jeżeli producent był tak uprzejmy i załączył instalator do sterownika instalujemy go jak zwyczajny problem jeżeli zaś nie będziemy musieli się trochę pogimnastykować. Tak też jest w moim przypadku. W takim przypadku przechodzimy do lokalizacji gdzie pobraliśmy sterownik i szukamy pliku z rozszerzeniem .ini. Klikamy prawym przyciskiem myszki i wybieramy opcję Zainstaluj.

Niepodpisane sterowniki Windows 10 - odblokowanie.

System poprosi nas o zgodę na instalację sterownika urządzenia w odpowiedzi na poniższe okienko klikamy Tak.

Niepodpisane sterowniki Windows 10 - odblokowanie.
To już koniec procesu instalacji naszego urządzenia . Jeśli wykonaliśmy wszystkie kroki powinno ono działać poprawnie.

Podziel się wiedzą z innymi

8 odpowiedzi na "Windows 10 – instalowanie sterowników niepodpisanych przez Microsoft"

 1. Mam problem kiedy wchodzę w opcje Ustawienia Uruchamiania nie wyświetla mi się tabela od 1-9 i nie mogę wybrać 7). Co zrobić żeby ta tabela się pokazała?

  Odpowiedz
 2. Rozwiązanie dla WINDOWS 10 HOME 64bit – powyższy artykuł podpowiada jedynie jak zainstalować sterownik bez podpisu. Niestety system najprawdopodobniej po kilku godzinach przez usługę WIndows Update dociągnie i zainstaluje swój sterownik. Usługi Windows Update nie można wyłączyć na stałe, ponieważ system sam ją aktywuje gdy tylko wyniucha że ma dostęp do internetu. W moim przypadku system uporczywie instalował własne sterowniki do obsługo kontrolera USB i karty pamięci. Tzn pobierał i instalował swoje sterowniki, by po chwili unieruchomić kontroler z powodu braku podpisu cyfrowego sterownika (Intel® USB 3.0 eXtensible Host Controller Driver). Naprawę tej chorej sytuacji przyniósł pakiet skryptów: Debloat Windows 10. W katalogu scripts wystarczy podejrzeć w notatniku zawartość skryptu: „optimize-windows-update.ps1”. Wystarczy w rejestrze systemowym zmienić wartość DWORD z 1 na 0.
  #echo „Disabling automatic driver update”
  #sp „HKLM:\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\DriverSearching” „SearchOrderConfig” 0

  p.s. ten patent działa u mnie już od kilku dni, pomimo działającej w tle usłudze WindowsUpdate. dodatkowo telemetrię też wyłączyłem podglądając zawartość innego pliku z tego pakietu skryptów.

  Odpowiedz
  1. witam koledzy pomogli byście zainstalować stery pod windows 10 64bit krok po kroku bo nie wiem o co chodzi z tym pakietem skryptów debloat Windows 10 od czego zaczac, za nic nie moge uruchomic opcoma pod windows 10

   Odpowiedz

Komentarz do postu