Co trzeba wiedzieć o przestrzeniach kolorystycznych.

Obrazy i kompozycje graficzne przeznaczone do druku muszą mieć inne kolory niż te przeznaczone do oglądania na wyświetlaczach komputerów i urządzeń mobilnych.  Poznaj przestrzenie kolorystyczne Photoshop. Wynika to z samego procesu powstawania barwy – na ekranie jeden kolor składa się z 3 subpikseli, czerwonego, zielonego i niebieskiego świecących z różną intensywnością.

W przypadku druku ta sprawa wygląda nieco inaczej. W większości drukarek znajdują się nie trzy, a cztery zbiorniki z tuszem (czarny, cyjanowy, żółty i magenta). Te kolory, mieszane w różnych proporcjach pozwalają uzyskać większość widzialnych barw.

 

W Photoshopie tryb kolorów ustawia się najczęściej przy tworzeniu nowego dokumentu.

Przestrzenie kolorystyczne Photoshop

 

Do wyboru mamy pięć opcji:

  1. RGB

Jest to najczęściej używany tryb kolorów, przeznaczony do tworzenia obrazów wyświetlanych na monitorze. W tym trybie możemy przygotować np. stronę internetową lub też ikony dla ulubionych programów. Nie powinniśmy mieć problemów z odwzorowaniem kolorów na ekranie.

Przestrzenie kolorystyczne Photoshop

 

  1. CMYK

W tym przypadku mogą już wystąpić różnice pomiędzy tym co widzimy na ekranie, a obrazem po wydruku. Wiele firm stara się produkować wyświetlacze o jak najlepszym odwzorowaniu barw, ale ze względu na inną technologię pokazywania koloru zawsze będą występować niewielkie różnice. CMYK przeznaczony jest do tworzenia wszystkich drukowanych materiałów. Jeśli chcemy zrobić wizytówkę, powinniśmy ją przygotować w CMYKu, a dopiero później ewentualnie przekonwertować do RGB i poprawić kolory w celu pokazania jej np. na stronie www.

Przestrzenie kolorystyczne Photoshop

 

  1. Skala szarości

Ten tryb oznacza po prostu, że tworzony obraz będzie składał się czerni, bieli i pozostałych odcieni szarości. W tym przypadku nie jest możliwe dodanie jakiegokolwiek kolorowego elementu bez zmiany trybu kolorów.

 

  1. Bitmapa

Bitmapa składa się wyłącznie z czerni i bieli, nie znajdziemy tu nawet odcieni szarości. Obraz w takim trybie zajmuje najmniej miejsca na dysku.

 

  1. Lab

Najprościej mówiąc jest to tryb kolorów oparty nie na sposobie wyświetlania kolorów na monitorze, czy drukowania ich na kartce papieru, ale na tym co rzeczywiście postrzega ludzkie oko.  Ta przestrzeń kolorystyczna jest bardzo uniwersalna, ale szukanie w niej odpowiednich kolorów może sprawiać problemy początkującym użytkownikom. Lab nie jest też zbyt popularny, dlatego projekty lepiej zapisać w CMYKu, lub RGB.

 

Pomimo że przestrzenie kolorystyczne mogą być skomplikowane, początkujący powinni trzymać się jednej prostej zasady, czyli pliki do druku zapisywać w trybie CMYK, a wszystkie pozostałe w RGB. Takie rozwiązanie nie powinno sprawiać żadnych problemów, a sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż zapis wszystkich projektów w trybie RGB.

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "Co trzeba wiedzieć o przestrzeniach kolorystycznych."

Komentarz do postu