MemTest – jak zdiagnozować sprawność pamięci RAM?

Pamięć operacyjna w komputerach (nazywana w skrócie RAM) ma spory wpływ na stabilność działania systemu operacyjnego. Dlaczego? Dlatego, że wszystkie dane, począwszy od ekranu ładowania systemu po jego włączeniu, są umieszczane właśnie tam. Błędne działanie komórek pamięci może powodować zawieszanie się systemu na kilka sekund, ekrany BSOD lub nawet samoczynne ponowne uruchamianie się systemu. A najbardziej łagodna oznaka wskazująca na niesprawną pamięć to komunikat od strony systemu tego typu:

MemTest - testujemy pamięć RAM

 

Wobec takich sytuacji czy komunikatów, dobrze jest wykonać test pamięci operacyjnej, najlepiej za pomocą narzędzia, które dokona sprawdzenia RAM-u przed załadowaniem systemu operacyjnego. W tym celu posłużymy się programem o nazwie MemTest, który dokładnie sprawdzi komórki pamięci w poszukiwaniu uszkodzonych. Pobieramy więc obraz ISO programu ze strony producenta (link pod artykułem) i tworzymy bootowalny nośnik (np. w taki sposób: IMG Burn – wygodne nagrywanie obrazów CD/DVD). Następnie po prostu uruchamiamy ponownie komputer. Powinniśmy ujrzeć taki widok:

MemTest - testujemy pamięć RAM

 

Wybieramy opcję oznaczoną numerem 1 i klikamy [Enter]. Program automatycznie wykryje naszą pamięć RAM zainstalowaną w komputerze i rozpocznie jej skanowanie.

MemTest - testujemy pamięć RAM

Procentowy postęp możemy obserwować w górnej części ekranu. W zależności od rozmiaru pamięci, skanowanie może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin, zatem należy uzbroić się w cierpliwość. Uwaga: w przypadku posiadania więcej niż jednego modułu pamięci (np. 2x2GB) polecam skanować je pojedynczo – skróci to czas wymagany do ich przetestowania, a w przypadku wykrycia przez program błędu, będziemy od razu widzieć który z modułów jest uszkodzony. Skanowanie powinno trwać do momentu, w którym w dolnej części ekranu pojawi się komunikat oznajmiający, że skanowanie zostało zakończone.

MemTest - testujemy pamięć RAM

W naszym przypadku testowana pamięć jest sprawna, jednak w przypadku testowania uszkodzonego modułu, program w wyraźny sposób pokaże jego błędy – wówczas pojawią się czerwone linie z opisem heksadecymalnym danej komórki, która jest uszkodzona.

MemTest - testujemy pamięć RAM
Źródło: static.commentcamarche.net

 W takim przypadku testowana pamięć zazwyczaj nie nadaje się już do użytku.

Link do programu MemTest:

http://www.memtest86.com/download.htm

Ocena: 9/10

+ program skutecznie testuje komórki pamięci RAM

+ prosta obsługa

– w przypadku pamięci o dużym rozmiarze czas skanowania znacznie się wydłuża

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu