Linux na pendrive czyli jak system live ratuje nam dane

Pokazujemy jak naprawić dysk i skopiować dane za pomocą pendrive z Linuxem.

W poprzednim poradniku pokazałem państwu jak utworzyć pendrive z przenośną dystrybucją Linuxa.

« Tworzenie pendrive z systemem operacyjnym »

Dziś pokaże jak skopiować nasze dane z uszkodzonej partycji na przykładzie dystrybucji o nazwie Puppy Linux.

Linux na pendrive - ratujemy dane

Krok pierwszy

W biosie naszego komputera ustawiamy rozruch z pendrive. Instrukcje jak to zrobić znajdziemy w dokumentacji płyty głównej komputera, bądź też podręczniku użytkownika laptopa.

Krok drugi

Po uruchomieniu systemu z pendrive , wyświetli nam się okienko z opcjami konfiguracyjnymi systemu. Może tam ustawić język, układ klawiatury bądź też zmienić rozdzielczość jeżeli ustawiona domyślnie nam nie odpowiada. Konfiguracje zatwierdzamy przyciskiem OK.
Linux na pendrive - ratujemy dane
Jak widzimy interfejs przypomina mocno ten znany nam ze starego Windowsa XP więc poruszanie po systemie nie powinno nam sprawiać trudności. W prawym dolnym rogu mamy przycisk Menu będący odpowiednikiem przycisku Start z Windows. Za jego pomocą możemy uruchamiać różne programy i narzędzia z tą różnicą, że są one podzielone na kategorie tak jak : rozrywka, multimedia czy internet. Proponuje zapoznać się z tą niezwykle ciekawą jak i lekką dystrybucją Linuxa (doskonale sprawdzi się na słabszych sprzętach). Tymczasem przechodzimy do kolejnej części poradnika.

Krok trzeci

Aby uzyskać dostęp do plików zapisanych na dysku twardym musimy zamontować partycję. Na szczęście zostało do zredukowane do kilku kliknięć. Znajdujemy na pulpice ikonkę Mount. Po dwukrotnym kliknięciu uruchomi nam się lista dostępnych partycji, wybieramy tą z której chcemy przekopiować dane. Uwaga należy również sprawdzić jaką ścieżką jest opisany pendrive z którego korzystamy! W moim przypadku jest to sda1.

Linux na pendrive - ratujemy dane

Krok czwarty

W systemie Linux możemy naprawić uszkodzoną partycję NTFS narzędziem zwanym NTFSFIX, bardzo podobnym Checkdiska, znanego nam z systemu Windows. W tym celu uruchamiamy konsolę systemową dwukrotnym kliknięcie myszy na ikonkę Console. Następnie wpisujemy polecenie

fsck /mnt/ścieżka dysku (najczęściej sda2)

Czekamy aż operacja się zakończy.

Krok piąty

W celu przekopiowania plików uruchamiamy Eksploratora plików, klikamy prawym przyciskiem myszki z menu kontekstowego wybieramy opcję File, a następnie Copy. Kopiowanie odbywa się troszeczkę inaczej niż w systemie Windows gdyż należy podać ścieżkę do której chcemy przekopiować plik w moim przypadku jest to pendrive opisany jako sda1. Ścieżka do pliku w Linuxie wygląda tak

/mnt/nazwa_nośnika (w moim przypadku sda1)/nazwa_pliku.

Kopiowanie zatwierdzamy przyciskiem OK.

Linux na pendrive - ratujemy dane

Wyłączenie komputera

W celu wyłączenia komputera klikamy przycisk Menu następnie wybieramy opcję Shutdown, a na końcu Power-off computer.

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "Linux na pendrive czyli jak system live ratuje nam dane"

Komentarz do postu