Wyłączanie komputera po określonym czasie

MS-Word

Wpadł mi ostatnio w ręce niewielki aczkolwiek dość użyteczny programik, pozwalający tak zaprogramować komputer, aby sam wyłączył się po określonym czasie lub o określonej godzinie. Funkcja ta może być użyteczna w wielu różnych przypadkach, dlatego warto poznać ten program, co zapewniamy po przeczytaniu niniejszego artykułu.

Program Chameleon Shutdown możemy pobrać za darmo z internetu, jest on udostępniony w ramach licencji freeware, czyli za darmo bez ograniczeń. Wystarczy wpisać w google frazę: „chameleon instalki” i odnaleźć stosowny link do pobrania. Ja osobiście pobrałem go stąd: Instalki

Po pobraniu pliku uruchamiamy go i instalujemy, dajemy kolejno: Ok → Dalej → Dalej → Zainstaluj. Po instalacji włączamy program.

Domyślnie program jest w wersji anglojęzycznej, dla tych, którym wygodniej jest pracować na wersji polskiej, proponuję ustawić język polski.

Aby ustawić język należy kliknąć w Options → Language → Polish

Jak zaprogramować wyłączanie komputera po czasie
Chameleon Shutdown – zmiana języka na polski

Po zmianie języka interfejs wygląda tak:

Jak zaprogramować wyłączanie komputera po czasie. Chameleon Shutdown interfejs
Chameleon Shutdown interfejs

Program potrafi parę rzeczy, jednak zgodnie z tytułem artykułu, skupię się na wyłączeniu komputera po pewnym czasie.

  1. Najeżdżamy myszką na przycisk Zamknięcie, przycisk zamieni się na dwie opcje.
    Jak zaprogramować wyłączanie komputera po czasie.
    Przycisk Zamknij zmienia się na dwa przyciski.
  2. Wybieramy opcję Z parametrami
  3. Ustawiamy tak jak na poniższym obrazku dobierając czas opóźnienia do własnych potrzeb.
    Jak zaprogramować wyłączanie komputera po czasie. Ustawienia parametrów
    Ustawienia parametrów
  4. Uruchamiamy działanie programu klikając przycisk Start. Nasz komputer wyłączy się samoczynnie po ustawionym czasie.

Jak widzimy, program umie znacznie więcej niż tylko wyłączyć komputer. Za jego pomocą możemy zrestartować, uśpić, zahibernować, zablokować komputer oraz wylogować użytkownika. Dla każdej z funkcji możemy ustawiać różne parametry zadziałania, co widać na obrazku w punkcie 3.

Jak wspomniałem na wstępie, omawiany program znajdzie zastosowanie w rozmaitych przypadkach, zawsze wtedy, gdy chcemy wymóc jakąś jego funkcję po określonym czasie. Np. kiedy ściągamy coś z internetu lub uruchamiamy jakąś długotrwałą czynność, nie musimy czekać na jej zakończenie aby wyłączyć komputer. Nie musimy też zostawiać komputera włączonego np. przez całą noc, szacując czas zakończenia danego procesu, programujemy komputer na wyłączenie po tym czasie i oszczędzamy dzięki temu prąd.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu