Word – problem z zapisaniem dokumentu („brak miejsca na dysku albo jest otwartych za dużo plików.”)

      Jeśli ktoś używa starszej wersji programu MS-Office lub MS-Word, może napotkać problem z zapisaniem dokumentu objawiający się komunikatem: „brak miejsca na dysku albo jest otwartych za dużo plików.” Nie wynika to zwykle z braku miejsca na dysku ani ilości otwartych plików. Rozwiązanie jest dość proste.

     Osobiście napotkałem ten problem, używając Office XP, jednak słyszałem, że może wystąpić w wersjach poniżej Office 2003.

brak miejsca na dysku albo jest otwartych za dużo plików

Podczas próby zapisania dokumentu pojawiał się wspomniany błąd. Nie pomogła próba zapisania pod inną nazwą ani zmiana rozszerzenia na rtf. Nie pomogło też otwieranie nowego pustego dokumentu i wklejanie zawartości przez schowek – nowo stworzony dokument podczas próby zapisu generował ten sam komunikat. Na dysku było wystarczająco miejsca, nie miałem też pootwieranych żadnych plików ani programów oprócz wspomnianego Worda. Sytuacja wydawała się być patowa, stworzony dokument zawierał ładnych parę stron tekstu oraz kilka obrazków. Nie chciałem od nowa tego pisać a dokumentu nie dało się w żaden znany mi sposób zapisać.

Przyczyna.

     Źródła problemu leżą w samym programie Word, który nie radzi sobie niekiedy z wklejanymi przez schowek obrazkami. Podczas wklejania używana jest metoda OLE umożliwiająca przenoszenie obiektów pomiędzy różnymi programami Office. Wklejony obrazek przeszedł przez konwerter tej metody i wygenerował błąd Worda. Gdy klikniemy na taki obrazek prawym przyciskiem myszy i wybierzemy z menu kontekstowego polecenie Obiekt, ukaże się nam komunikat: „Nie można zaleźć aplikacji serwera, pliku źródłowego lub innego elementu”.

Rozwiązanie 1.

     Ponieważ przyczyna tkwi we wklejanych obrazkach, należy usunąć te obrazki. Wówczas dokument będzie można zapisać. Jest to skuteczna metoda, ale pozbywamy się obrazków z dokumentu. Jeśli jest to tyko kilka obrazków, nie jest dużym problem po zapisaniu od nowa wstawić je do dokumentu poprzez funkcję Wstaw -> Rysunek -> Z pliku. Jeśli jednak nasz dokument zawierał większą liczbę takich obrazków, polecam drugie rozwiązanie.

Rozwiązanie 2.

  1. Pobrać i zainstalować darmowe oprogramowanie OpenOffice.
  2. Po zainstalowaniu przejść do naszego dokumentu, zaznaczyć całość wciskając klawisze Ctrl+A, oraz skopiować do schowka poprzez kombinację klawiszy Ctrl+C.
  3. Otworzyć nowy dokument w programie OpenOffice Writer i wkleić zawartość schowka wciskając Ctrl+V
  4. Zapisać nowopowstały dokument jako Microsoft Word 97/2000/XP (.doc)
  5. Nowopowstały plik będzie można bez problemu edytować i zapisywać zmiany w naszym Wordzie.

Podziel się wiedzą z innymi

3 odpowiedzi na "Word – problem z zapisaniem dokumentu („brak miejsca na dysku albo jest otwartych za dużo plików.”)"

Komentarz do postu