Sony Xperia XA1 – jakie zmiany względem poprzedniczki?

Bierzemy pod lupę najnowszy smartfon Sony Xperia XA1. Na co stać ulepszony model Xperii? Recenzję telefonu wykaże jego zalety i wady.

Sony Xperia XA1 – jakie zmiany względem poprzedniczki?

Na łamach serwisu mamkomputer.info testowałem dla Was model XA. Dziś na warsztat biorę jego następcę. Jak sprawdzi się wersja wzbogacona o jedynkę w nazwie? Czy okaże się lepsza niż starsza siostra? Sprawdźmy to.

Sony Xperia XA1 – jakie zmiany względem poprzedniczki?

Wykonanie

Konstrukcja wykonana została z plastiku, który okala aluminium na brzegach urządzenia. Podobnie jak poprzedniczka, model ten charakteryzują smukłe ramki przy dłuższych krawędziach ekranu. Nie powinniśmy narzekać również na rozmieszczenie przycisków. Po lewej stronie umieszczono sloty na kartę micro SD oraz SIM. Przeciwległa krawędź zawiera guziki regulujące poziom dźwięku, przycisk power oraz fizyczny spust migawki aparatu. Spód skrywa port micro USB-C i głośnik mono. Jak się pewnie domyślacie, gniazdo słuchawkowe ulokowano w górnej części słuchawki. Na koniec ważna uwaga. Plecki smartfona mają tendencję do kolekcjonowania rys. Jeśli zależy Wam na nieskazitelności konstrukcji, czym prędzej po zakupie zaopatrzcie się w etui.

Sony Xperia XA1 – jakie zmiany względem poprzedniczki?

Ekran

5 calowa matryca, nieoszpecona wielkimi ramkami sprawia, że front telefonu jest bardzo przyjemny dla oka. Co cechuje zastosowany w modelu XA1 wyświetlacz? Przede wszystkim rozdzielczość HD. Jasność maksymalna również stoi na wysokim poziomie. Praca w słońcu będzie jak najbardziej możliwa. Kąty widzenia mogły być lepsze, podobnie odwzorowanie barw. Są one nieco wyblakłe. Na pierwszy rzut oka możecie tego nie dostrzec, jednak wystarczy postawić obok Xperii, model z innym wyświetlaczem, by ujrzeć różnicę. Jasność minimalna, w moim odczuciu jest nieco za wysoka. Korzystając z urządzenia po ciemku, będziemy nieco „rażeni” w oczy.

Sony Xperia XA1 – jakie zmiany względem poprzedniczki?

Wydajność i Bateria

Procesor MediaTek Helio P20, wsparty układem graficznym Mali-T880, trzema gigabajtami pamięci operacyjnej oraz ośmioma rdzeniami (4×2,3GHz; 4×1,6GHz) do codziennej pracy wystarcza w zupełności. Taka konfiguracja pozwoli na płynne korzystanie z słuchawki. Wymagające tytuły są grywalne, lecz o najwyższych możliwych ustawieniach możecie zapomnieć. Tryb wielozadaniowy także nie sprawia problemów. Cieszy mnie również to, iż obudowa przy sporym obciążeniu nie nagrzewa się do nieprzyjemnych temperatur. Ogniwo 2300 mAh, głównie dzięki niskiej rozdzielczości 5” ekranu, pozwoli na dzień normalnego użytkowania. Tak jak w każdej Xperii, tak i tutaj mamy możliwość skorzystania z trybu STAMINA, bądź ULTRA STAMINA, aby zaoszczędzić nieco procentów na później.

Sony Xperia XA1 – jakie zmiany względem poprzedniczki?

Aparat i Podsumowanie

Główny obiektyw o rozdzielczości 23 Mpix, w tym przedziale cenowym zaskakuje. Żeby nie było kolorowo, zabrakło laserowego autofocusa. Mamy diodę doświetlającą. Tak, dobrze czytacie, jest tylko jedna. O ile w dzień zdjęcia wyjdą w miarę przyzwoite, o tyle nocne fotografie będą wypełnione po brzegi licznymi szumami. Frontowa „ósemka” również nie powali Was na kolana. Do wideorozmów na Messengerze wystarczy jednak w zupełności. Aplikacja aparatu nie zawiera wielu trybów fotografowania. Jest ich zaledwie kilka, co może nieco nas zawieść, głównie ze względu na dobry początek związany z umieszczeniem fizycznego spustu aparatu. Mimo wszystko, jak na urządzenie, za które przyjdzie nam zapłacić około 1200 złotych, wielu powodów do narzekań mieć nie możemy. Nie jest to „król” rynku mobile, jednak do podstawowych czynności, dla niezbyt wymagającej osoby będzie jak znalazł.

Zalety:

  • Cena
  • Fizyczny spust aparatu
  • Nie grzeje się
  • Cienkie ramki wokół ekranu
  • Nie zacina się

Wady:

  • Lubi się rysować
  • Brak czytnika linii papilarnych
  • Aparat robi nienajlepsze zdjęcia w nocy(jak na matrycę 23 Mpix)

* Zdjęcia pochodzą ze strony sonymobile.com

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu