Piractwo – Czy Polska to piracki raj?

Rzut oka na cybernetyczne piractwo w Polsce w 2019 roku. Jakie konsekwencje mogą nas dziś spotkać, gdy gramy w gry pirackie lub korzystamy z nielegalnych serwisów internetowych?

Scena ma się następująco: Pan w luźnych dżinsach i flanelowej koszuli, z czapką, z daszkiem „Chicago Bulls” uśmiecha się spod nierównego wąsa. Zaprasza was skinieniem ręki i pokazuje na swoim straganie setki płyt podpisanych markerem.
Nie lada okazja bo już na wyciągnięcie ręki możecie pograć w nowe GTA albo Warcrafta 3 niedługo po premierze.

Taka scenka to standard w latach 90 i wczesnych 2000. Już wtedy policja niewiele robiła za taki „niewinny” handel. Jak jest dziś? Zapraszamy do artykułu.

Raj?

            Przede wszystkim jesteśmy w dalszym ciągu w ścisłej czołówce jeśli chodzi o piractwo. Zmieniły się za to zasady gry. Już nie znamy nikogo kto by szukał nowych tytułów na miejskim targowisku, płytek też już raczej nie wypala znajomy „dealer” . W dobie internetowego postępu gry pobierane są nieraz z bezpośredniego źródła! I jedynie crackowane już na naszych komputerach. Drugą opcją jest pobranie ze stron poświęconych piractwu, to wymaga jedynie odrobiny wiedzy by „oszczędzić” nawet 200zł za nowy tytuł.

            Karalność i wykrywalność jest jednak niezwykle niska. W porównaniu z zachodem gdzie wręcz zapobiega się piractwu, na zasadzie ukrywania wyników w google. W Polsce nie trzeba się wysilać by zostać piratem.

Kara?

            W kwestii kary jest ciężko tak na prawdę winę udowodnić. No bo czy to my ściągaliśmy grę czy program? Graliśmy i użyliśmy produktu czy tylko był na naszym komputerze „przypadkiem”. A może komputer nie jest nasz?

§1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
§3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
§5. Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.

            W efekcie tego wszystkiego policja ma, mocno utrudnione zadanie. A karanie przykrej większości obywateli może nie dać wymiernych efektów. Zmiany musiałyby być odgórne, a dodatkowo patrząc na działanie obywateli przy ACTA, mogłyby się wiązać ze spadkiem poparcia.

witryna Piratebay, to wciąż największa piracka strona w internecie, mimo setek prób jej usunięcia.

Wnioski.

Wygląda na to, że piractwo choć dziś o wiele trudniejsze, (w końcu nie raz gry wymagają połączenia z internetem), ma się dobrze. My uważamy, że przestępstwo zawsze będzie przestępstwem, i piractwo nie jest zgodne z prawem. Nawet mimo słusznej argumentacji, że duże firmy nie dostarczają całego produktu!

Ciekawostki:

Niestety powszechne zjawisko, absurdy pokroju „zbroja dla konia za 20$” lub „DLC- krew w grze wojennej”.

Istnieją firmy, które celowo wypuszczają pirackie wersje swojej gry, umieszczając w niej niedziałający kod. Np. w Wiedźminie 2 pewna atrakcyjna niewiasta była zamieniona w staruszkę.

Również istnieją firmy, które wręcz niszczą swój produkt gdy ten jest spiracony. Sprawiając, że gra będzie nie do przejścia.

CPRed tak mocno był sfrustrowany piratami, że obiecywał, że piraci będą ścigani sądownie (firma potem wycofała zarzuty).

Post scriptum. Czy piractwo popłaca?

Korzystając z pirackich serwisów internetowych, pobierając grę z nielegalnego źródła bądź instalując program łamiący zabezpieczenia gry, tzw crack, pamiętajmy, że otwieramy w ten sposób nasz komputer na działania mogące zaszkodzić nam samym. Często bowiem zdarza się, że wspomniany wyżej crack czy „spiracona” gra, nie przypadkowo zawiera w sobie wirusa lub kod umożliwiający włamanie się nasz komputer. Czy warto ryzykować? Odpowiedź pozostawiamy szanownemu czytelnikowi.

*W artykule wykorzystano dane statystyczne zaczerpnięte z muso.com

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu