Składamy komputer. Na co zwracać uwagę przy wyborze dysku twardego.

Jaki dysk będzie najlepiej odpowiadał potrzebom. Co jest najważniejsze przy wyborze dysku twardego. Omawiamy to zagadnienie w tym artykule.

Składamy komputer. Poradnik użytkownika.


Składanie komputera

Na nic ultraszybkie procesory, karty graficzne za tysiące złotych czy gigabajty pamięci ram, jeżeli nie mamy gdzie przechować danych, które są przetwarzane przez owe komponenty. Właśnie do tego stworzony jest dysk twardy – jest on czymś w rodzaju magazynu komputera, to tam odkładane są wszystkie dane, które niekoniecznie są  potrzebne w danym momencie.

To wyjaśnia odwieczną zagadkę pod tytułem: Dlaczego dysk twardy o pojemności 1000 GB kosztuje tyle samo co pamięć RAM o pojemności wielokrotnie mniejszej?

Pamięć ram jest wielokrotnie szybsza, dlatego przechowujemy w niej tylko dane aktualnie przetwarzane. Są one pobierane z dysku twardego do pamięci RAM, dopiero z tej pamięci trafiają do procesora, bo taki odczyt jest zdecydowanie bardziej wydajny. Kiedy procesor z danych przestaje korzystać zapisywane są one z powrotem na dysk twardy, gdzie czekają na kolejne użycie.

 

Jak wybrać odpowiedni dysk?

Pierwszym pytaniem, które trzeba sobie zadać jest: jaki jest nasz styl pracy z komputerem? Czy wykorzystujemy go jedynie do sporadycznego oglądania filmów, przeglądania zdjęć i słuchania muzyki? A może pracujemy z profesjonalnymi programami, lub gramy w wymagające gry i dobija nas czas ładowania bibliotek bądź lokacji? Ewentualnie coś pomiędzy tymi dwoma typami? Od tego uzależnione jest jaki typ dysku powinniśmy wybrać.

Wyróżniamy dwa rodzaje dysków, które postaramy się omówić.

Jaki dysk twardy? Dysk magnetyczny HDD.

 

Jaki dysk twardy wybrać. Składamy komputer krok po kroku.
Dysk HDD

 

HDD – dysk twardy (ang. Hard Disk Drive) – standardowy, talerzowy dysk twardy. Dane zapisywane są na talerzach obracających się z prędkościami zależnymi od modelu. Takie dyski są o wiele tańsze (przez co rozumiemy, że w podobnych pieniądzach oferują o wiele większą pojemność niż inne pamięci jak SSD, RAM, pendrive czy karty pamięci), ale za to głośniejsze, wolniejsze oraz sporo cięższe.

Parametry, którymi powinniśmy się kierować to:

  • Prędkość obrotowa talerzy: widełki rozpoczynają się na 5400 obr./min., a kończą na 10 000. Typowy dzisiejszy dysk do uniwersalnych zastosowań cechuje się prędkością obrotową 7200 obr./min.;
  • Ilość pamięci podręcznej: Im więcej, tym lepiej. Typowy dzisiejszy dysk twardy posiada 64mb pamięci cache;
  • Najważniejsze – pojemność:  Wiadomo, im więcej tym lepiej. Ale z większymi gabarytami w parze idzie większa cena. Najczęściej spotykanymi dzisiaj pojemnościami są 500GB, 1TB (1000GB) oraz 2TB(2000GB). Ten pierwszy będzie wystarczający dla osób, które nie posiadają zbyt rozległej kolekcji plików. Dla przykładu, gdyby wypełnić go jedynie danymi jednego rozdaju będzie w stanie pomieścić około 400 filmów, 100 000 plików muzycznych, 200 000 zdjęć lub 50 średniej wielkości gier. Jest to sytuacja czysto teoretyczna, gdyż nikt nie używa dysku w ten sposób, oraz nie uwzględniłem miejsca rezerwowanego na system operacyjny. Jeżeli budujemy komputer sami, warto będzie dopłacić do dysku terabajtowego (1000GB), gdyż różnica w cenie pomiędzy standardowymi nośnikami 500GB a 1TB to jakieś 20-30 złotych. Niewielka cena, za którą dostajemy podwójną pojemność.

 

Co się tyczy firm. Do domowych komputerów, czy to nastawionych na pracę biurową, przeglądanie internetu, czy gry, proponuję dyski dwóch firm: Western Digital (WD) i Seagate. Osobiście skłaniam się ku pierwszej, gdyż nigdy mnie nie zawiodły, ale zaznaczam, że nie jest to obiektywne podejście.

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "Składamy komputer. Na co zwracać uwagę przy wyborze dysku twardego."

Komentarz do postu