Gry jako płatna usługa miesięczna.

Abonament oferowany przez niektóre platformy, otwiera nam nową możliwość nabywania gry jako usługi miesięcznej, zamiast kupować osobno każdy produkt.

Kiedyś kupowało się grę, przychodziło do domu, instalowało i grało, następnie pożyczało się znajomym, albo odstawiało na półkę. Miałeś fizyczny pełny produkt na własność. W dzisiejszych czasach, rzadko można spotkać, żeby tytuł nie był przypisany do platformy, gdzie przypisujemy go do naszego konta. Powoli jesteśmy uświadamiani, że jedynie udostępniana jest gra dla nas i w każdej chwili możemy stracić swoją bibliotekę, którą gromadzimy. Stawiając naprzeciw, kupowaniu gier za pełną cenę, udostępniono nam usługi, które za miesięczną opłatą udostępniają nam zakres gier. Takimi usługami są Xbox Game Pass i Origin Access, które umożliwiają nam rozrywkę, w ograniczonym czasie.

Czym właściwie są te usługi?

Zacznijmy od Origin Access, które oferuje nam platforma Origin. Są dostępne dwa warianty Origin Access Basic za 14,99zł/miesięcznie lub 79,99zł za cały rok oraz Origin Access Premier 59,90zł/miesięcznie lub 419,90zł za cały rok. Pierwszy z nich oferuje nam aktualnie 195 gier z regularnie powiększaną kolekcji i 10 godzinną próbną wersję nowych gier. Druga z nich oferuje 205 gier, również z regularnie powiększaną kolekcją, lecz mamy pełny dostęp do nowych gier oraz dodatkową zawartość do nich(wszystkie rozszerzenia, premie MTX). Osobiście dzięki tej droższej usłudze, ograłem Anthem czy Battlefielda V, dzięki czemu zaoszczędziłem zakup pełnych wersji i miałem możliwość przetestowania ich.

Z Xbox Game Pass, jest trochę pod górkę, ponieważ usługa głownie obowiązuje na konsolach Xboxa, lecz została również udostępniona w Microsoft Store, lecz dostępność gier jest różna. Koszt tej usługi wynosi 40zł/miesięcznie.

UWAGA! Co pewien czas pojawiają są promocje na abonament, czy to przy zakupie 4 energy drinków Monster otrzymywaliśmy 4 tygodnie, czy przecena 1zł za miesiąc, albo 4zł za 3 miesięce.

Mamy dostępne gry takie jak Crackdown 3, Forza Horizon 4, State of Decay 2 czy Sea of Thieves, gdzie ostatni tytuł został bliżej przybliżony w osobnym artykule, aby przybliżyć pirackie życie na morzu. Biblioteka oferowanych gier w ramach usługi, także jest powiększana co miesiąc. Dzięki członkostwie w Xbox Game Pass, dostajemy zniżki dające możliwość zakupu pełnego dostępu, jeżeli takowy będziemy chcieli nabyć .

Jak daleko to zajdzie?

Już dzisiaj, nie kupujemy tak naprawdę na własność gier, mamy do nich jedynie dostęp. Przykładowo przy upadku Steama (co jest mało prawdopodobne na ten moment), utraciłmy dostęp do całej naszej biblioteki. Z jednej strony kupując pełny produkt możemy w każdej chwili do niego wrócić, aczkolwiek coraz więcej gier oferuje nam rozrywkę od aktualizacji do aktualizacji wprowadzających nowy kontent, więc wykup miesięcznej usługi za mniejszą cenę oferującą określoną bibliotekę gier może być dobrym pomysłem. To oczywiście zależy od podejścia i oczekiwania na pełne udostępnienie gier na danej platformie w ramach usługi.

*Grafiki pochodzą ze stron xbox.com oraz origin.com

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu