17-tego Października w sklepie Windows zawitała aktualizacja najnowszej wersji systemu Windows 8. postanowił wyjść naprzeciw użytkownikom oraz zwolennikom starszej generacji systemu – Windows 7. Aktualizacja oprócz licznych usprawnień, poprawek i sporej porcji nowych aplikacji, wprowadza także zupełnie nowe funkcje i elementy. W tym artykule postaram się Państwu przybliżyć najistotniejsze z nich.
1. Powrót logo Windows do paska zadań.
Po aktualizacji od razu naszym oczom ukazuje się w dolnym lewym rogu ekranu logo Windowsa. Większość osób pewnie pomyślała „w końcu poszli po rozum do głowy”. Jednak nie do końca spełnia on takie zadanie jak w poprzednich wersjach systemu. Lewo-klik pozwala nam otworzyć klasyczny ekran startowy z kafelkami Windows 8. Natomiast prawo-klik pozwala nam uzyskać szybki dostęp do istotnych funkcji systemu takich jak Menadżer urządzeń, zarządzanie dyskami, wiersz poleceń czy panel sterownia. Możemy również z tego miejsca zamknąć komputer lub się wylogować. Zmiana jak najbardziej na plus, lecz mi osobiście bardziej by pasowało, gdyby wrócił standardowy przycisk start z Windows 7.
2. Automatyczne logowanie do pulpitu.
Kolejną istotną zmianą jest możliwość włączenia automatycznego zalogowania do pulpitu, po uruchomieniu systemu, zamiast ekranu startowego. Wielu z was pewnie w ogóle nie korzysta z kafelek w słynnej „ósemce” i pierwszą rzeczą po uruchomieniu systemu jest kliknięcie w kafelek pulpit. Otóż teraz już nie będziecie musieli tego robić! Wystarczy, że na pasku zadań użyjecie prawo-klika, następnie wybierzecie właściwości i przejdziecie do zakładki nawigacja. Teraz wystarczy zaznaczać jak na rysunku poniżej „Po zalogowaniu lub zamknięciu wszystkich aplikacji…”
3. Nowe wielkości kafelek.
Użytkownik ma możliwość do wyboru więcej rozmiarów kafelka, dzięki czemu możemy więcej aplikacji zmieścić na ekranie startowym. Mamy możliwość wyboru dwóch nowych rozmiarów kafelka: duży oraz mały. Oczywiście aplikacja musi posiadać możliwość zmiany rozmiaru kafelka.
4. Własna tapeta na ekranie startowym
Kolejną nowością jest możliwość ustawienia własnej tapety na ekranie startowym. Możemy wybrać jedna z wgranych lub ustawić taką samą jak mamy na pulpicie.
5. Więcej opcji w ustawieniach komputera
Wiele zmian doszło również w ustawieniach naszego komputera. Teraz posiadamy więcej kategorii oraz więcej opcji do wyboru. Pojawia się również zintegrowany z system Skydrive, lecz o tym w osobnym punkcie.
W opcjach możemy również przypiąć aplikacje, których stan będzie nam pokazywany na ekranie blokady, np. Będziemy widzieć czy mamy nowe wiadomości, niedobrane rozmowy na Skype czy jakieś ważne wydarzenie w kalendarzu. Dodatkową opcją jest również szybkie uruchomienie aparatu w laptopie/tablecie. Jak wielu z was zapewne zauważy, opcje prosto z mobilnej platformy Microsoftu – Windows Phone 8.
6. Nowy wyglądu sklepu Windows
Również sklep Windows doczekał się nowej odsłony. Ma na celu ona jeszcze bardziej ułatwić użytkownikowi przeglądanie aplikacji oraz ich wyszukiwanie. Sklep automatycznie będzie nam podpowiadał aplikacje z dobrymi ocenami użytkowników, a co najważniejsze nie będziemy już musieli martwić się o ich ręczną aktualizację, ponieważ sklep już to zrobi za nas automatycznie. Moim zdaniem przybliżył się wizualnie do wspomnianego już wcześniej sklepu w Windows Phone 8.
7. Rozbudowania wyszukiwarka
Microsoft postanowił w pełni zintegrować wyszukiwarkę z Bingiem. Teraz wpisując dowolną frazę w pasku wyszukiwarki w pierwszej kolejności wyświetlą nam się aplikacje na komputerze, a następnie zostanie wyszukana fraza w Internecie razem z podpowiedziami do naszej frazy.
8. Integracja ze SkyDrive
Podczas pierwszego uruchomienia czy to zaktualizowanego systemu czy też czystej instalacji Windows 8.1 kreator zaproponuje nam założenie konta SkyDrive (oficjalna aplikacja do przechowywania plików w chmurze od Microsoftu). System posiada pełną integrację z usługą MS. Został naprawiony błąd dwóch różnych list plików spowodowany słabą synchronizacją interfejsu modern z klasycznym widokiem. Teraz tylko struktura plików będzie pobierana, będziemy mogli je przenosić, usuwać, lecz plik zostanie dopiero pobrany, gdy będziemy chcieli go otworzyć lub edytować.
Dzięki SkyDrive możemy również synchronizować wszystkie ustawienia na naszych urządzeniach: wygląd – kompozycje, ekran startowy, lista aplikacji, hasła czy automatycznie przekazywać nasze zdjęcia do chmury. Po takim zabiegu nasze ustawienia czy zdjęcia będą dostępne na każdym naszym urządzeniu. Możemy również wykonać kopię zapasową naszego komputera i w dowolnym momencie ją przywrócić.
9. Zoptymalizowana wielozadaniowość
Microsoft przestał ograniczać użytkowników i pozwolił im wyświetlić jednocześnie nawet 3 aplikacje na jednym ekranie. Możemy dowolnie modyfikować sobie wielkość naszych aplikacji. Również kafelki na ekranie startowym możemy dowolnie przenosić w grupach, a nie pojedynczo jak to miało miejsce we wcześniejszej wersji systemu.
10. Facebook na Windows 8.1
Również najpopularniejszy portal społecznościowy doczekał się wersji dla Windows 8.1. Aplikacja nie dostała wsparcia dla wersji bez jedynki, więc tylko użytkownicy najnowszego systemu będą mogli cieszyć się jej działaniem.
Ważniejsze funkcje i ulepszenia:
- Udostępnienie lokalizacji w wiadomościach,
- Możliwość zmiany statusu bezpośrednio w aplikacji,
- Możliwość umieszczania zdjęć w komentarzach,
- Możliwość zapisu zdjęcia, a następnie możemy je wykorzystać jako tapetę naszego ekranu startowego,
- Udoskonalenie działania na współdzielonym widoku (snap).
Podsumowanie
Patrząc na nową aktualizację można powiedzieć, że powoli wszystko idzie w dobrą stronę, a Microsoft liczy się ze zdaniem swoich użytkowników i uwzględnia ich sugestie. Może nie do końca robi to w takim stopniu jak my byśmy chcieli, ale najważniejsze, że coś w tym kierunku działa. Oprócz wymienionych wyżej nowości aktualizacja wnosi również dużo w dziale bezpieczeństwa. Został poprawiony Internet Explorer, dzięki Funkcji Assigned Acces możemy wybrać aplikacje, które będą działać w danym środowisku pracy. Myślę, że z tą aktualizacją zwiększy się liczba chętnych użytkowników do przesiadki z „siódemki” na „ósemkę” z aktualizacją. Poprawki dużo bardziej ułatwiają pracę z systemem oraz umożliwiają większą funkcjonalność. Najbardziej odczują to na pewno użytkownicy urządzeń mobilnych, a jak wiemy mamy ich coraz więcej, więc taką synchronizację jaką oferuje nam „ósemka” z nową aktualizacją, nie otrzymamy z żadną inna wersją systemu.
Osobiście zachęcam do przetestowania Windowsa 8.1. Na zakończenie mogę przytoczyć przysłowie: „Nie taki diabeł straszny, jak go malują”, a nawet przy odrobinie cierpliwości da się go polubić. 🙂
jak wyżej 🙂 usuń konto na facebook i po problemie
sorrrrki zły link ;p ten poprowadzi prawidłowo
Usuń konto na Facebooku i po problemie. Nie ma za co 🙂
wczoraj na swoim komputerze zainstalowałam windows 8.1/wcześniej miałam 8 i zacznam żałować tej decyzji, ponieważ wcześniej wszystko działało bez zarzutu a teraz jest problem z facebokiem na Firefox Mozilla .Cały czas się strona ładuje i nic poza tym .W ciągu tych dwóch dni tylko dwa razy udało mi się otworzyć faceboka na Mozilli.Z kolei na Explorer nie ma problemu .Proszę poradźcie co mam z tym zrobić myślałam że pójdę z duchem czasu a tu taka porażka.
ja mam też tak na windows 8 zaistaluj chrome jest lepszy i stabilniejszay