Tryb awaryjny – zaawansowane uruchamianie Windows 10

Czasem bywa tak, że coś w naszym komputerze nie funkcjonuje poprawnie. Często odpowiadają za taki stan rzeczy programy lub sterowniki nie dogadujące się z systemem operacyjnym bądź same ze sobą. W systemie Windows znajdziemy kilka zaszytych trybów dzięki którym, pozbędziemy się takich problemów.

Na samym starcie musimy się dostać do menu Uruchamiania zaawansowanego. Robimy to wchodząc do ustawień, następnie przechodzimy do zakładki Start→Aktualizacja i zabezpieczenia→Odzyskiwanie następnie w sekcji Uruchamianie zaawansowane, klikamy na opcję Uruchom teraz.
Tryb awaryjny Windows 10 - opcje uruchamiania.

Po ponownym uruchomieniu komputera, będziemy mieć do wyboru trzy opcje. Wchodzimy w Rozwiąż problemy.
Tryb awaryjny Windows 10 - opcje uruchamiania.
Na następnym ekranie klikamy na Opcję zaawansowane, a następnie wybieramy opcję Ustawienia uruchamiania i na koniec klikamy Uruchom ponownie. Po kolejnym uruchomieniu komputera będziemy mieli kilka profili uruchamiania uruchamiamy je wciskając przyciski od F1 do F9 ( w zależności od opcji) postaram się opisać je pokrótce.
Tryb awaryjny Windows 10 - opcje uruchamiania.

Włącz debugowanie

Jest to tryb pomagający znaleźć rozwiązanie problemu specjalistom IT/ administratorom sieci. Nie przydatny użytkownikom domowym i nie powinniśmy go uruchamiać.

Włącz rejestrowanie rozruchu

Podczas rozruchu tworzy jest plik ntbtlog.txt, który zawiera listę sterowników ładowanych przy starcie systemu. Jest to opcja przydatna podczas rozwiązywania konfliktów sprzętowych.

Włącz wideo o niskiej rozdzielczości

System Windows 10 uruchamiany jest  z rozdzielczością 640×480. Tryb przydatny podczas  resetowania ustawień ekranu.

Włącz tryb awaryjny

System Windows uruchamiany jest z minimalnym zestawem sterowników i usług, niezbędnymi do poprawnego działania systemu. Trybu tego możemy użyć do rozwiązywania problemów z komputerem metodą eliminacji. W tym trybie nie mamy dostępu do internetu.

Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci

Dokładnie to samo co powyżej z tą różnicą , że mamy dostęp do sieci internet.

Włącz tryb awaryjny z wierszem polecenia

System Windows jest uruchamiany w trybie awaryjnym z tą różnicą, że zamiast interfejsu graficznego, działamy w wierszu polecenia. Tryb przeznaczony dla informatyków/specjalistów IT. Przydatny w wypadku rozwiązywania problemów z kartą graficzną.

Wyłącz wymuszanie podpisów sterowników

Tryb przydatny jeżeli chcemy zainstalować sterowniki nieoficjalne czyli niewspierane oficjalnie przez Microsoft.

Wyłącz usługę  wczesnej ochrony przed złośliwym kodem

Pozwala nam instalować programy, które potencjalnie zawierają złośliwy kod.

Wyłącz automatyczne ponownie uruchamianie po awarii

Po krytycznym błędzie systemu tak zwanym niebieskim ekranie śmierci. komputer nie jest ponownie uruchamiany. Zostaje on włączony z wyświetlonym na ekranie numerze błędu, dzięki temu możemy spisać kod błędu i wyszukać go online.

Podziel się wiedzą z innymi

odpowiedź na "Tryb awaryjny – zaawansowane uruchamianie Windows 10"

  1. Można też się wylogowadć. Na ekranie logowania wcisnąć prawy shift i trzymać, klikając uruchom ponownie. Shift trzymamy cały czas aż komputer uruchomi się ponownie w trybie awaryjnym.

    Odpowiedz

Komentarz do postu