Prosty program do zmniejszania zdjęć.

Simp_logo

       W sieci można znaleźć wiele programów do obróbki zdjęć, posiadających różne wyszukane narzędzia, filtry i możliwości. Jeśli jednak chcemy łatwo i szybko zmniejszyć zwoje zdjęcia polecam darmowy program Simp.

Program można pobrać ze strony: http://sourceforge.net/projects/photoresizer/files/

lub z mojego serwera: SIMP

Program jest w wersji anglojęzycznej, jednak z uwagi na swą prostotę, nie powinien sprawić nikomu kłopotu z obsługą. Jest on darmowy (freware), przeznaczony do pracy w systemach Windows XP/Vista/7.

Przyczyny i zasady zmniejszania zdjęć opisałem w artykule Sposoby na zmniejszenie rozmiaru zdjęcia.

W celach prezentacji użyłem zdjęcia w formacie JPG o rozmiarze 4.11 MB i rozdzielczości 3200×2400.

Simp_rozmiarprzed

Jak wspomniałem, obsługa tego programu jest banalna. Program nie wymaga instalacji, po zapisaniu na dysk wystarczy go uruchomić, by od razu używać.

 • Po uruchomieniu należy nasze zdjęcie bądź zdjęcia przeciągnąć myszką na listę (puste pole w lewej części okna).Simp_foto

Na liście pojawi się nam plik-lista plików, w moim przypadku to D:\Zdjęcia\IMG_3797.jpg. Jeśli klikniemy na nim, w lewej części okna pojawi się nasze zdjęcie. Powyżej zdjęcia można sterować jego wyświetlaniem za pomocą przycisków lupka+ [pokaż cały obraz]lupka-

 • Teraz ustawiamy docelową rozdzielczość (Resolution) oraz jakość zdjęcia (Adjust Image Quality) za pomocą suwaka u dołu (im mniejsza liczba procentowa tym gorsza jakość).

Simp_zmianarozmiaru

W końcowym efekcie uzyskałem obraz w rozdzielczości 1024×768 zmniejszając rozmiar pliku zdjęcia o około 80 razy. Zadana wartość 25%  jakości może okazać się zbyt mała, zalecam ustawiać jakość w granicach 80%.

 • Po ustaleniu parametru wielkości zdjęcia wystarczy kliknąć przycisk Start resizing

Simp_resizing

 • Zostaniemy zapytani o docelowe miejsce zapisu zmniejszonego zdjęcia. Należy wybrać katalog zapisu.

Simp_sourcefolder

W moim przypadku to katalog Zdjęcia na dysku D.

 • Po wybraniu klikamy OK a następnie potwierdzamy konwersję przyciskiem Tak.

Zostanie wykonana konwersja, w wyniku której nasze zdjęcie zostanie zmniejszone do zadanego rozmiaru i zapisane w podanym katalogu. Po zakończeniu operacji zostaniemy o tym poinformowani

Simp_successfully

W wyniku konwersji zmniejszyłem zdjęcie do 51,3 KB

Simp_rozmiarpo

Teraz możemy spokojnie przesyłać zdjęcie przez internet.

       Simp umożliwia również konwertowanie całych katalogów zdjęć. Nie musimy tego robić zdjęcie po zdjęciu. Możemy wskazać katalog zawierający nasze zdjęcia i zmniejszyć je hurtowo. W tym celu wystarczy po uruchomieniu programu kliknąć od razu przycisk Start resizing a następnie wskazać katalog zawierający nasze zdjęcia i katalog docelowy. Po zatwierdzeniu operacji program przekonwertuje nasze zdjęcia i umieści je w katalogu docelowym.

Prawda, że proste?
Życzę samych udanych zdjęć.

 

Podziel się wiedzą z innymi

10 odpowiedzi na "Prosty program do zmniejszania zdjęć."

 1. Bardzo dziękuję za Pana porady. Są super, jasno i przejrzyście napisane , bardzo pomocne i na dodatek skuteczne.

  Pozdrawiam Jolanta z Raciborza

  Odpowiedz
 2. Tylko po co pobierać program? Na stronie yola.pl można zmniejszać wiele zdjęć naraz, bez pobierania i instalowania czegokolwiek..

  Odpowiedz

Komentarz do postu