Składamy komputer. Dobieramy i montujemy pamięć RAM.

O pamięci operacyjnej wiemy już wszystko co niezbędne. Dziś zajmiemy się doborem odpowiednich kości pamięci oraz ich montażem na płycie głównej.

Składamy komputer. Poradnik użytkownika.


baner

Jakie pamięci wybrać?

Generalnie przy zakupie pamięci RAM należy kierować się kilkoma czynnikami. Po pierwsze, kompatybilnością z płytą główną i procesorem. Musimy upewnić się, że kości pasują nie tylko do płyty głównej, ale są również obsługiwane przez posiadany przez nas CPU. Szkoda by było dopłacać do szybszych pamięci jeżeli kontroler RAM w procesorze i tak ich nie wykorzysta. Nie ma jednak obawy, że nie obsłuży ich w ogóle. Kontroler taki potrafi zeskalować sobie taktowania. Przykładowo procesory Intel i5 drugiej generacji obsługują pamięci DDR3-1066 i DDR3-1333, ale po włożeniu kości DDR3-1600 i wyższych będą one po prostu widziane jako DDR3-1333. Zupełnie inaczej jest w przypadku generacji i ich gniazd. Już pomijając fakt, że płyta główna czy procesor nie obsłużą pamięci innych generacji niż deklarowane, to po prostu nie ma siły aby przykładowo umieścić kość DDR3 w gnieździe przeznaczonym na pamięć DDR4. wycięcie na styku umieszczone jest dla każdej generacji nieco w innym miejscu, aby nie była możliwa taka pomyłka.

Drugim czynnikiem jest pojemność i oczywiście cena. Dzisiaj standardem w komputerach budżetowych jest 4GB pamięci. Podwojenie tej ilości, czyli zamontowanie pamięci o pojemności 8GB pozwala już zarówno na komfortową pracę jak i przyjemną grę w nawet najbardziej wymagające tytuły. Większa ilość oczywiście może się przydać osobom, które tego naprawdę potrzebują, lecz 8GB na dzień dzisiejszy jest standardem wystarczającym przeciętnemu użytkownikowi.

Dlaczego umieściłem cenę przed taktowaniami, przepustowością czy opóźnieniami? Jak wykazują różnego rodzaju testy – zwykły śmiertelnik nie będzie w stanie dostrzec różnicy pomiędzy najszybszymi pamięciami, a tymi nieco wolniejszymi ( mowa naturalnie o różnicach taktowania w pamięci tej samej generacji ). Różnica będzie marginalna, wręcz nieodczuwalna również w grach komputerowych. Zatem jak mawiał klasyk – po co przepłacać? Jeżeli różnica będzie większa niż kilka(naście?) złotych, a nie mamy zamiaru wykorzystywać komputera do ultraprofesjonalnych zadań, wtedy lepiej przeznaczyć te pieniądze na coś innego.

Praktycznie nie istnieją producenci posiadający zły produkt. G.Skill, Kingston, HyperX, Corsair, Adata, Goodram, Crucial, GeiL, Patriot – wszyscy Ci producenci mają w ofercie niezawodne układy o porównywalnych osiągach. Dlatego czynnikiem głównym może być dla nas cena, gwarancja ( niektórzy producenci oferują dożywotnią ), czy wyposażenie dodatkowe takie jak radiator obniżający temperatury, albo nawet i sam wygląd kości. Nie sposób jest dokonać niewłaściwego wyboru, nie istnieje coś takiego jak czarna lista pamięci RAM.

 

Montaż.

Montaż pamięci jest bardzo prosty. Na początku musimy zlokalizować gniazdo pamięci na płycie głównej. Trzeba odciągnąć dwa zaczepy blokujące do zewnątrz i delikatnie umieścić kość w slocie. Tak jak na rysunku poniżej.

Jak dobrać i zamontować pamięć RAM?

Jeżeli kość nie chce równo wskoczyć to są dwie możliwości. Albo należy włożyć ją w drugą stronę, albo nie pasuje do gniazda. Nie wolno używać siły, wcięcie w złączu musi się zgadzać z wypustkiem w gnieździe.

Jak dobrać i zamontować pamięć RAM?

Jeżeli kość jest na swoim miejscu musimy ją delikatnie docisnąć i w tym samym czasie próbować zamknąć zaczepy. Pamięć będzie poprawnie zamontowana tylko wtedy, gdy oba zaczepy będą zamknięte a sam RAM przez to będzie usztywniony.

Jak dobrać i zamontować pamięć RAM?

Podziel się wiedzą z innymi

2 odpowiedzi na "Składamy komputer. Dobieramy i montujemy pamięć RAM."

  1. I dalej nie wiem, a nikt o tym nie pisze: czy lepiej 2x4GB, czy też 4x2GB (w moim są 4 sloty, teraz mam 2×1 GB na slotach 1 i 3; DDR2 Win 7. Dość stary PC, 64 bit.

    Odpowiedz
  2. Wspaniały poradnik, jak krok po kroku złożyć samodzielnie komputer!!! Wielkie – ogromne brawa dla autora tego poradnika!!! Tak trzymać!

    Odpowiedz

Komentarz do postu