Rozdzielczość ekranu. Czyli co powinieneś wiedzieć zanim kupisz.

Czy wysoka rozdzielczość ekranu jest potrzebna w smartfonie? Co przemawia za a co przeciw wysokiej rozdzielczości?

Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze nowego smartphona jest jego ekran. Na temat rozmiarów ekranu zapraszam do przeczytania artykułu:

Porównanie przekątnych ekranu w smartfonach. Jaki rozmiar jest najlepszy?

Oprócz rozmiaru ważnymi cechami ekranu jest również technologia w jakiej go wykonano oraz jego rozdzielczość.

Podstawy teoretyczne.

Czym właściwie jest rozdzielczość? Najprościej, jest to ilość pikseli wyświetlana na obrazie.

Należy jeszcze wspomnieć o zagęszczeniu pikseli na cal ( z ang. pixel per inch) czyli w skrócie PPI. PPI jest liczbą po obliczeniu, której wiemy ile pojedynczych pikseli mieści się w jednym calu wyświetlacza naszego urządzenia. Liczbę tę można bez problemu znaleźć w specyfikacji technicznej danego urządzenia lub obliczyć ze wzoru:

 

Rozdzielczość ekranu. Przeczytaj zanim kupisz smartfon.

Rozdzielczość ekranu. Przeczytaj zanim kupisz smartfon.
Obrazek w rozdzielczości 12×8 pikseli

 

Co oferują producenci smartphonów?

Na chwilę obecną standardową rozdzielczością w urządzeniach nawet tych budżetowych stała się rozdzielczość HD czyli 1280×720. Dla takiej rozdzielczości przy ekranie 5 cali mamy zagęszczenie pikseli na poziomie 294.

Rozdzielczość ekranu. Przeczytaj zanim kupisz smartfon.
Fot. bgr.com

W średniej półce cenowej urządzenia oferują już z reguły rozdzielczość Full HD czyli 1920 x 1080 co przy ekranie o rozmiarze 5 cali daje zagęszczenie około 441 lub dla ekranu 5.2 cala 424.

Obecne modele flagowe oferują nam już rozdzielczość 2K 1440 x 2560  co dla ekranu w rozmiarze 5.1 cala daje zagęszczenie 577 lub na ekranie 5.5  około 534.

Niektórzy producenci podejmują próby z rozdzielczością 2160 x 3840 zwaną 4K, która daje nam zagęszczenie pikseli rzędu 801 pikseli na cal przy ekranie rozmiaru 5.5 cala.

Im większa rozdzielczość i wyższy wskaźnik ppi tym obraz na naszym ekranie będzie bardziej ostry i wyraźny. Wyższe zagęszczenie pikseli pozwoli również wyświetlić na naszym ekranie więcej informacji w tym samym czasie.

Im większa rozdzielczość tym lepiej?

Intuicja podpowiada, że większa rozdzielczość jest lepsza. Sprawia, że ekran naszego urządzenia będzie ostry jak brzytwa, a konsumowanie na nim treści będzie o wiele przyjemniejsze. Ale czy aby na pewno?  Nasze oko jest bardzo wyspecjalizowanym organem, ale niedoskonałym i większość osób nie zobaczy różnicy pomiędzy ekranem o zagęszczeniu pikseli około 350 na cal a 800 (wszystko jednak zależy od indywidualnych predyspozycji). Po prostu nie dostrzeżemy różnicy, a obraz na takich urządzeniach będzie dla nas tak samo czytelny.

Rozdzielczość ekranu. Przeczytaj zanim kupisz smartfon.
Fot. pixabay.com

Więc po co producenci stosują aż tak duże rozdzielczości? Odpowiedź jest prosta – gogle VR –  rozszerzona lub wirtualna rzeczywistość, w której ekran naszego smartphona generuje otaczający nas „świat” 3D. Dzięki zastosowaniu wysokiej rozdzielczości (na chwilę obecną standardem staje się 2K) możemy w ów czas uzyskać dostateczną jakość obrazu.

Jaką wybrać rozdzielczość?

Jeżeli nie będziemy używać naszego smartphonu do generowania rozszerzonej rzeczywistości to możemy zrezygnować z rozdzielczości 2K lub 4K. Do codziennego użytkowania rozdzielczość HD jest wystraczająca i naprawdę tylko dociekliwi użytkownicy będą zauważać lekkie postrzępienia krawędzi czy nieostre detale. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nikt na naszym ekranie nie zauważy pojedynczego piksela należy już brać pod uwagę rozdzielczość FullHD.

Są też plusy z wybrania mniejszej rozdzielczości. Poprzez generowania mniejszej ilość szczegółów na ekranie procesor urządzenia jest mniej obciążony, co może znacznie wpłynąć na jego wydajność. Mniejsza rozdzielczość wpływa również korzystnie na długość pracy urządzenia na jednym ładowaniu.

Oczywiście sama  wielkość, rozdzielczość czy zagęszczenie pikseli na cal nie może być jedynymi z wyznaczników ekranu smartphona. Ważnymi aspektami technicznymi  są też chociażby jego jasność minimalna  i maksymalna oraz technika, w której został wykonany.

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu