Czy konsole przenośne mają jeszcze sens?

W niniejszym artykule zastanowimy się, czy przydają się nam jeszcze konsole przenośne, czy warto je używać skoro w kieszeni mamy smartfon.

Czy konsole przenośne mają jeszcze sens? Poradnik komputerowy.

W erze telefonów z klawiszami, które służyły jedynie do dzwonienia, a do robienia zdjęć służył aparat, dla osób chcących zaznać rozrywki w plenerze bądź podróży stworzono przenośne konsole. Od tamtej pory nastąpił szybki rozwój technologii. W nowoczesnych smartfonach, wszystkie wcześniej wymienione, a także wiele innych funkcji, już się znajduje. Mimo to, na rynku dalej mamy urządzenia do gier od firmy Sony czy Nintendo. Tylko czy to się jeszcze komukolwiek opłaca?

Atak nostalgii i pojawienie się następców

Przypomnijmy sobie czasy PSP. Cóż to była za konsola. W szkołach czy autobusach, można było znaleźć małolata, który gania z konsolką lub wymienia się UMD-kami. Sam miałem taką konsolkę i muszę przyznać, że miło wspominam czas kiedy spędzałem z nią wolne chwile. Producentów nie trzeba było do niczego zmuszać. Nowe gry wychodziły jedna za drugą. Ku uciesze posiadaczy handheldów. Nadszedł jednak czas kiedy podzespoły były już zbyt słabe. Wtedy pojawił się model Vita. Świetny dodatek w postaci panelu dotykowemu z tyłu oraz ekranowi dotykowemu na froncie urządzenia. Do tego drugi analog. Wydawać by się mogło, iż będzie to równie duży sukces, jaki odniósł poprzednik. Niestety.

Czy konsole przenośne mają jeszcze sens? Poradnik komputerowy.

Android, pogromca handheldów

W międzyczasie ukazywać zaczęły się coraz to nowsze urządzenia, spod znaku zielonego robota. Na rynku istniał także iOS, jednak nie każdy mógł pozwolić sobie na urządzenie od Apple. Telefony z Androidem miały zróżnicowaną cenę, osiągalną dla każdego. Sklep z aplikacjami wcale nie odstawał od giganta z Cupertino. Znaczna ich część była dostępna za darmo. To, a także dodatkowe funkcje telefonu, sprawiły, iż konsumenci chętniej zaczęli sięgać po smartfony, aniżeli konsole. Zauważyli to także wydawcy gier. Ich liczba wydawanych na konsole przenośne znacznie zmalała. Kiedyś można było rzec, iż smartfony są niewygodne do grania, jednak dostępnych jest wiele akcesoriów, ułatwiających tą formę rozrywki.

Czy konsole przenośne mają jeszcze sens? Poradnik komputerowy.

Ciągle próbują

Mimo wszystko, czołowe firmy zajmujące się produkcją konsol, starają się przywrócić swoim produktom dawny blask. Konsolą, która może mieć jakiekolwiek szanse w starciu ze smartfonami, może być model Switch od Nintendo. Konsola, której nie ma jeszcze na rynku, zdążyła podbić serca producentów. Dotychczas zapowiedziano już 41 tytułów, a liczba ta może jedynie wzrosnąć po premierze. Z pewnością, będzie miała ona niepodważalny argument, w starciu z telefonami, w postaci wygodniejszej rozrywki. Na rynku elektroniki, gdzie ograniczeniem są jedynie rozumy ludzkie, nie możemy nigdy być niczego pewni. Nie wiadomo, które z urządzeń skorzysta z nowoczesnych technik na tyle, aby zadać ostateczny cios. Moim zdaniem konsole nie są jeszcze na straconej pozycji.

 

Zdjęcia pochodzą ze stron twojepc.pl, benchmark.pl oraz gram.pl

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu