Klasyczne telefony komórkowe w porównaniu ze smartfonami

Wiele osób decydując się na zakup nowego telefonu staje przed wyborem: klasyczny telefon komórkowy czy smartfon? Z poniższego artykułu dowiecie się jakie są zalety i wady obydwu grup urządzeń.

Klasyczny telefon czy smartfon? Rozważamy odpowiedź.
fot. LG, Samsung

Smartfony w większości zastosowań wyparły telefony komórkowe. Dziś każdy producent, nawet niezwiązany z rynkiem telefonów, np. Kodak, stara się zaprezentować swój własny model. Firmy które dotychczas koncentrowały się na projektowaniu telefonów, praktycznie całkowicie przerzuciły się na smartfony, więc brakuje nowych modeli klasycznych telefonów komórkowych. Wygląda więc na to, że według użytkowników smartfony są po prostu lepsze.

Klasyczny telefon czy smartfon? Rozważamy odpowiedź.
fot. Samsung

To po części prawda, nowoczesne smartfony oferują więcej funkcji, które nie są dostępne dla klasycznych telefonów, np. obsługa Internetu, czy dostęp do wielu uniwersalnych aplikacji. Na pewno część osób obawia się, że nie zrozumie wszystkich funkcji nowoczesnego telefonu – jednak smartfony są obecne na rynku na tyle długo, że praktycznie wszyscy producenci zdążyli dostosować interfejsy swoich urządzeń także do osób mniej obeznanych w technologii.

Ale nie we wszystkich zastosowaniach smartfon sprawdzi się lepiej od swojego starszego odpowiednika. Telefony komórkowe mają mniej funkcji, więc składają się z mniejszej ilości modułów. W praktyce są mniej awaryjne oraz trudniej je uszkodzić. Bardzo ważne jest to w przypadku telefonów „do zastosowań specjalnych”, przeznaczonych na przykład do wypraw w wysokie góry. Chociaż na rynku dostępnych jest kilka specjalnie wzmocnionych smartfonów, to nie są one tak odporne jak wzmocnione telefony, takie jak MyPhone Hammer.

Klasyczny telefon czy smartfon? Rozważamy odpowiedź.
fot. MyPhone

Ważną zaletą klasycznych telefonów jest także cena. Chociaż koszt kupna smartfonu jest coraz niższy, to jednak za klasyczny telefon komórkowy przyjdzie nam zapłacić zdecydowanie mniej.

Bardziej konserwatywny użytkownik, przyzwyczajony od lat np. do klasycznej nokii, może mieć wątpliwości przed zakupem smartfonu. Powodów może być kilka: przyzwyczajenie, obawy przed zawiłościami i trudnością używania, zbyt duży rozmiar urządzenia, odmienna bo dotykowa obsługa. Rezygnując jednak ze zmiany technologii i pozostając przy sprawdzonych, przestarzałych rozwiązaniach oddala się od standardu i skazuje na coraz większe ograniczenia w komunikacji związane z brakiem rozwijających się stale technologii.

Klasyczny telefon czy smartfon? Rozważamy odpowiedź.
Stara poczciwa Nokia fot. Flickr

Pięć cech na korzyść smartfonu:

  • dostęp do nowoczesnych technologii
  • wielozadaniowość (wiele funkcjonalności)
  • komunikacja na wielu płaszczyznach (telefon, internet, serwisy społecznościowe itp.)
  • wygoda w użytkowaniu
  • olbrzymi wybór modeli na rynku

Pięć cech na korzyść telefonu klasycznego:

  • niewielki rozmiar
  • stosunkowo niska cena
  • łatwość obsługi
  • większa odporność na uszkodzenia
  • dość niska awaryjność

 

Podziel się wiedzą z innymi

3 odpowiedzi na "Klasyczne telefony komórkowe w porównaniu ze smartfonami"

  1. nowoczesne smartfony oferują więcej funkcji, które nie są dostępne dla klasycznych telefonów, np. obsługa Internetu, czy dostęp do wielu uniwersalnych aplikacji
    Panie Andrzeju twierdzi PAN iż klasyczne telefony nie obsługują internetu czy innych aplikacji to dlaczego np. Sony Ericsson ma 3G GPS?

    Odpowiedz
    1. Klasyczne telefony nie oferują dostępu do aplikacji np. ze sklepu Play czy AppStore. 3G zdarza się w niektórych modelach, ale korzystanie z internetu np. na Sony Ericssonie nie jest zbyt wygodne w porównaniu z komputerem czy smartfonem.

      Odpowiedz

Komentarz do postu