Gry rodzinne – gry sportowe cz.4

Rywalizacja, triki i baseball. Gry sportowe dla rodziny, w których bardziej liczy się zabawa niż samo zwycięstwo. Walka na zasadach Fair Play.

W końcu, ale nie na końcu rozważań na temat rodzinnych gier sportowych, chciałbym zaproponować dwie mniejsze produkcje, które pierwotnie ukazały się na XONE. Są to ciekawe tytuły, które jednak nie znalazły rzeszy odbiorców, a warte są napisania o nich kilku zdań.

Crayola Scoot

Gra polecana dla dorosłych i dzieci w wieku 3+.

To gra, która ma małe problemy z własną identyfikacją. Powodem tego jest fakt, że bardzo wiele czerpie z bardziej znanych i lubianych tytułów, takich jak, np. Splatoon. Wcale nie oznacza to, że została źle zaprojektowana, tylko trudno tu znaleźć mechaniki, które by ją wyróżniały na tle innych gier.

W tej produkcji kierujemy losami skatera, który jeździ wyczynowo na hulajnodze. Tak samo, jak w najbardziej chyba znanej skaterowej produkcji – mowa o Tony’m Hawk’u, tak samo tutaj naszym zadaniem jest szybka jazda, robienie wielu trików i kombosów oraz zdobywanie punktów. Podczas wykonywania akrobacji plansza malowana jest wcześniej wybranym przez nas kolorem.

Z początku dostępne są 3 mapy. Trzeba przyznać, że skateparki zostały ładnie zaprojektowane i są naprawdę poważnych rozmiarów. Z czasem odblokowujemy kolejne mapy i rywalizujemy z lepszymi zawodnikami. W skateparkach znajdziemy: rampy, tunele, schody itp.

Gra ma wiele udanych trybów rozgrywki, które gwarantują ładnych kilka godzin gry, ale rywalizacja nabiera prawdziwego rozpędu, gdy zaprosi się do niej domowników lub osoby z sieci. Grać można więc na podzielonym ekranie lub za pomocą internetu. Grafika nie jest urzekająca, ale kolorowa. Wydaje się, jakby producenci inspirowali się też trochę znaną strzelanką (Borderlands), na co wskazują podkreślone i grube krawędzie zastosowane przy rysowaniu postaci i otoczenia.

Super Mega Baseball 2

PEGI 3

W Super Mega Baseball 2 nie znajdziemy prawdziwych nazwisk zawodników. Mimo to gra ma bardzo dobrze dopracowany system ich kreacji, więc samodzielnie można stworzyć realną drużynę. Nieco kreskówkowa oprawa i goście szersi od futryny, mogą trochę razić starszych graczy, ale nie powinno to przeszkadzać w zabawie młodszym odbiorcom. W stosunku do pierwowzoru gra doczekała się wielu dodatkowych trybów, lepszej oprawy, wysokiej rozdzielczości grafiki, a rozgrywka stała się bardziej płynna. Co ciekawe, w stworzonej przez nas drużynie mogą znaleźć się także kobiety.

Zawodników z drużyny baseballowej charakteryzują silne i słabe strony. To one najczęściej decydują, na jakiej pozycji będzie grywał baseballista. Ale to nie wszystko, bo czeka na nas jeszcze więcej zadań, takich jak, np. zatrudnianie trenerów, którzy mogą pracować nad indywidualnymi statystykami każdego z naszych graczy.

Gdy spełnimy swoje zadania w roli menadżerskiej, czekają nas jeszcze rozgrywki. Na meczu każda próba uderzenia piłki w odpowiednim momencie sprawdza naszą zręczność i czujemy, jakby każda była inna od poprzedniej. Grę charakteryzuje bardzo dobrze dopracowana mechanika uderzeń, która sprawia, że nie jest wcale tak łatwo o zwycięstwo, ani o home run. Ta symulacja poszła jeszcze dalej i stała się jedną z lepszych symulacji baseballowych, które starają się wiernie odwzorowywać prawdziwe spotkania. Niech nie zmyli cię kreskówkowa grafika, tutaj dzieje się o wiele więcej niż w bajkach.

Czy Super Mega Baseball 2 jest naprawdę taki super mega? Dla niektórych z pewnością tak. Gra cieszy się powodzeniem, ale do hitu jej daleko. Jest to także ciekawa odmiana od ciągłych zmagań piłkarskich w Fifie. Jest to interesujący i dobrze wykonany projekt, który wnosi do gry wiele nowego. Może już czas przerzucić się na inną dyscyplinę sportową?

*Filmy z kanałów YouTube: Outright Games, PlayStation

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu