Gra z pięknym tłem i wybuchową akcją. O Gears 5.

Zagraj w Gears 5, grę, gdzie dominuje błyskawiczna akcja. Zobacz, jak to jest być jednym z elitarnych żołnierzy. To 5 część, ale jakby nowy początek.

Niesamowita przygoda rozpoczęta kilkanaście lat temu nie doczekała się jeszcze swojej kulminacji. Gears 5 znów przenosi nas w czasy, gdzie Szarańcza zbiera swoje żniwo, a ludzie żyją w odizolowanych enklawach. To zły czas dla zwykłych obywateli i doskonała okazja dla wojskowych, by pokazać swoją wartość. To czas ważnych i szybkich decyzji, które mogą zaważyć na losach wszystkich ludzi, ale jeszcze nie okazja do odbycia ostatecznego starcia.

Angażująca walka.

Gra rozpoczyna się od małych starć w dobrze zaplanowanym samouczku. Niby niewymagające potyczki, szybko zmieniają się w bardzo angażującą walkę. Wraz z postępem fabuły i przechodzeniem do kolejnych aktów, przeciwników nam przybywa i nieraz jesteśmy zmuszeni bronić się przed szarżą dziesiątek osobników lub walczyć z bardzo silnymi oponentami zadającymi poważne obrażenia.

Ze sposobem na przeciwnika.

Na niektórych przeciwników działa duża i skoncentrowana siła ognia, innych pokonujemy sposobem. Każdy z bossów ma swoje słabe punkty, w które musimy strzelać, aby w ostateczności zwyciężyć potyczkę. Jednych trzeba podejść z tyłu, innym strzelać wprost w głowę, a kolejni mogą mieć więcej niż jeden wrażliwy punkt.

Cisza przed burzą.

Dynamika akcji w Gears 5 stoi na najwyższym poziomie i nie można jej niczego zarzucić. Pomiędzy kolejnymi falami Szarańczy zdarzają się nam krótkie momenty oddechu, ale każdy z nich, albo prowadzi nas do kolejnego starcia, albo kolejnego fabularnego przerywnika.

Wiele ciekawych zabawek.

Szybkość akcji to nie jedyny ważny element rozgrywki. Producenci postawili na jej ciągły rozwój, stale zachęcając nas do korzystania z coraz to nowych i coraz bardziej morderczych narzędzi walki. Zaczynamy z podstawowym wyposażeniem i co rusz zbieramy nowe zabawki, aż dochodzimy do takich momentów, jak pierwsze użycie granatnika, który rozrzuca pociski na nieprzyjaciela, przypominając mały zrzut napalmu, albo uruchamiamy mecha, siejąc zniszczenie szybkostrzelną bronią większego kalibru.

Co pewien czas zachęcani jesteśmy do wymiany obecnej broni na inną, np. na karabin snajperski tuż przed sekcją, w której do przeciwników lepiej jest razić ogniem z większego dystansu. Takie zagrania pozwalają chwilę pocieszyć się siła ognia jednej broni, po czym wykorzystać możliwości innej, nie nudząc się używaniem tego samego sprzętu przez dłuższy czas.

Różnorodni przeciwnicy.

System osłon oraz różnorodność przeciwników zmuszają nas do zmiany taktyki walki wraz z rozwojem sytuacji. Niektórzy z przeciwników potrafią błyskawicznie się przemieszczać i próbować atakować nas z flanki lub nawet zza pleców. Kolejni są raczej statyczni i sami często wolą schować się za osłonami i prowadzić ostrzał zza nich. Bossowie próbują doprowadzić do zwarcia, czego zdecydowanie należy unikać.

Niebezpieczna więź z Szarańczą.

Fabuła 5 części została zaprojektowana wokół postaci Kait Diaz, której matka zginęła w poprzedniej odsłonie. Kait łączy z szarańczą coś, co pozwala jej częściowo wejść, a nawet zapanować nad umysłem osobników z tego gatunku. Dręczą ją koszmary i nieprzespane noce. Myśl o śmierci matki także nie daje jej spokoju.

Kait jest częścią oddziału, który zawsze na pierwszym miejscu stawia swoje zadanie. Niezależnie od zagrożenia nie pozostawia także członków zespołu na pastwę złego losu. Czasem próba pomocy bezbronnym kosztuje ich zbyt wiele. Tak bywa, gdy stawia się na szali swoje życie, nie bacząc na możliwe skutki nieprzemyślanych i szybkich decyzji.

QTE.

W grze, prócz wyśmienitych sekwencji walki i fabularnych występów, znajdziemy także sekwencje Quick Time Event, które często polegają na konieczności błyskawicznego opuszczenia zagrożonego budynku i niebezpiecznej okolicy. Zdarzają się także inne, ciekawsze zadania tego typu.

Mało czasu na podziwianie okolicy.

Lokacje w grze są naprawdę bardzo dobrze przygotowane i bardzo różnorodne. Choć akty dzieją się najczęściej w obrębie jednego krajobrazu, to dbałość o detal budynków, ruin, porzuconych silosów jest naprawdę wysoka. Dawno zapomniane placówki w środku lasu odznacza bujna roślinność wrastająca w budynki, a pustynne przestrzenie ładny i ułożony w górki czerwony piasek, który wdziera się w budynki, zasypując np. schody czy wdzierając się do wnętrza przez wyburzone ściany.

Trochę szkoda, że nie znajdziemy tu tętniących życiem ludzkich aglomeracji, bo znaczną większość czasu spędzamy na walce w zagrożonych regionach, w których raczej brak cywilów i ich zwykłych trosk. Przechadzka uliczkami małego miasta w środku lata raczej nie wchodzi w grę. To, co my spotykamy, to pożoga wojenna, która nie pozwala na dłuższą kontemplacje okolicy.

Oczywista brutalność.

Uciekając od marzeń do growej rzeczywistości, w Gears 5 co rusz jesteśmy świadkami bardzo brutalnych ciosów kończących, po których wykonaniu krew leje się na ekran. Nie jesteśmy oczywiście niczym zobligowani do takiej brutalności, ale czy czasem nie sprawia radości rozwalenie czyjego mózgu kolbą karabinową, albo przecięcie go na pół wmontowaną w szkielet karabinu piłą mechaniczną. Tyle radości, a tak mało naprawdę trzeba do szczęścia.

Liniowa kampania.

Choć część lokacji została zaprojektowana w bardziej otwarty sposób, to całą główną kampanię przechodzimy w bardzo liniowy sposób. Mimo to nieco rozszerzone lokacje zmniejszają odrobinę poczucie tunelowości rozgrywki i pozwalają nam na odrobinę większą fantazję w walce.

Multiplayer.

Gears 5 to prócz fabularyzowanej historii także rozgrywka w multiplayerze. To tryby Arcade, Ucieczka, Horda, walki PvE i PvP. To rozgrywka, do której wysoką wagę przykładają producenci zapowiadający cykliczne aktualizacje map w wybranych trybach. Multiplayer w piątce został zaprojektowany zarówno z myślą o zabawie z przyjaciółmi, jak i esportowych zmaganiach.

Podsumowanie.

Gra Gears 5 została wydana 10 września 2019 roku na platformy XONE i komputery osobiste. Z bardzo liniową fabułą i rozgrywką przeznaczoną dla wielu graczy jest jedną z gier o wyjątkowej, szybkiej akcji. Choć czasem pozwala nieco zwolnić tempo to chyba tylko po to, by za chwilkę podkręcić je o kilka poziomów więcej. To gra z ładnie zaprojektowanymi lokacjami, która jednak daje mało czasu na kontemplację piękna okolicy. Pozwala co rusz cieszyć się nowymi zabawkami, zachęcając do systematycznej zmiany sprzętu.

Zalety
– Błyskawiczna akcja.
– Zachęta do częstej zmiany broni.
– Duża różnorodność przeciwników.
– Pierwszogatunkowy TPS.
– Rozbudowane tryby multiplayer.
– Ładnie zaprojektowane otoczenie.
Wady
– Krótka kampania.
– Duża liniowość akcji.

Minimalne wymagania sprzętowe.
Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
System operacyjny: Windows 7 SP1 64-bit, Windows 10 64-bit
Procesor: AMD FX-6000 series lub Intel i3 Skylake
Pamięć: 8 GB RAM
Karta graficzna: AMD Radeon R9 280 lub NVIDIA GeForce GTX 760 (Windows 10) lub NVIDIA GeForce GTX 1050 (Windows 7)
DirectX: Wersja 12
Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
Miejsce na dysku: 80 GB dostępnej przestrzeni
Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX

*Filmik z kanału YouTube: Gears of War. Zdjęcia z oficjalnej strony gry: gears5.com. Wymagania sprzętowe z: Platforma Steam

Podziel się wiedzą z innymi

Komentarz do postu