Czyszczenie dysku – zwalnianie miejsca w systemie Windows Vista, Windows 7

Czyszczenie dysku – zwalnianie miejsca w Windows.      Każdy system komputerowy po pewnym czasie używania ulega zaśmieceniu niepotrzebnymi plikami, które zajmują miejsce na dysku i systematycznie zapychają nasz system. Przeglądając strony internetowe, instalując różne programy, pobierając różne pliki z Internetu przyczyniamy się do zmniejszania wolnej przestrzeni na dysku. Dobrą praktyką jest systematyczne oczyszczanie dysku z niepotrzebnych zbiorów. Oto instrukcja oczyszczania dysku dla użytkowników systemu Windows Vista oraz Windows 7.

System Windows posiada skuteczne narzędzia do oczyszczania dysku.

 1. Uruchamiamy je poprzez Start-> Wszystkie programy-> Akcesoria-> Narzędzia systemowe-> Oczyszczanie dysku
 2. Wybieramy dysk, który chcemy oczyścić i klikamy Ok. Uruchamia się proces skanowania dysku w celu poszukiwania niepotrzebnych plików.Czyszczenie dysku – zwalnianie miejsca w Windows.
 3. Otwiera się okno wyboru plików do usunięcia. Możemy zaznaczyć wszystkie pliki lub wybrać niektóre.Czyszczenie dysku – zwalnianie miejsca w Windows.
 4. Klikamy Ok a następnie Usuń pliki. Niepotrzebne pliki zostaną usunięte z naszego dysku.
 5. W celu dokładniejszego oczyszczenia dysku, możemy oczyścić pliki systemowe. W oknie wyboru plików klikamy na przycisk Oczyść pliki systemowe.
 6. Wybieramy dysk i czekamy, aż program przeskanuje dysk.
 7. Otwiera się okno wyboru plików na którym zaznaczamy pliki do usunięcia.
 8. Klikamy Ok a następnie potwierdzamy usunięcie plików.

     Dodatkowe miejsce na dysku możemy uzyskać poprzez odinstalowanie nieużywanych programów oraz usunięcie starych punktów przywracania systemu. W tym celu należy uruchomić Oczyszczanie dysku, wybrać polecenie Oczyść pliki systemowe a po wyborze dysku i przeskanowaniu systemu przejść na zakładkę Więcej opcji.

Czyszczenie dysku – zwalnianie miejsca w Windows.

Mamy tu do dyspozycji czyszczenia dysku poprzez dwie opcje:

 • Programy i funkcje. Opcja uruchamia Menadżera programów i funkcji dostępnego również w Panelu Sterowania. Mamy tutaj listę programów zainstalowanych w naszym systemie. Kolumna Rozmiar pokazuje nam ilość miejsca na dysku używaną przez poszczególne programy. Odinstalowanie programu odbywa się poprzez kliknięcie na programie prawym przyciskiem myszy i wybranie polecenia Odinstaluj. Zaznaczam, że musimy mieć świadomość tej czynności aby nie wyinstalować programów, które używamy.Czyszczenie dysku – zwalnianie miejsca w Windows.
 • Przywracanie systemu i kopie w tle. Jeśli system działa na tyle dobrze, że nie będziemy przywracać jego stanu do wersji z przeszłości, możemy usunąć punkty przywracania systemu. Zdarza się, że punkty przywracania mogą zawierać wcześniejsze wersje plików, tzw kopii w tle, oraz kopie zapasowe obrazów utworzone w programie do tworzenia kopii systemu Windows. Wymienione pliki i obrazy również zostaną usunięte. Użycie tej opcji usunie wszystkie punkty przywracania z wyjątkiem ostatnio utworzonego.Czyszczenie dysku – zwalnianie miejsca w Windows.

Podziel się wiedzą z innymi

4 odpowiedzi na "Czyszczenie dysku – zwalnianie miejsca w systemie Windows Vista, Windows 7"

 1. Poradnik ten nie opisuje jak usunąć niepotrzebne pliki po programach np. polecenia systemowe, których Windows 7 nie pozwala usunąć.

  Odpowiedz
 2. Poradnik ten nie opisuje jak przywrócić skrót w Menu Start „Oczyszczanie dysku” po jego usunięciu w systemie Windows Vista, a szkoda. W.Sz.

  Odpowiedz

Komentarz do postu