Czyszczenie dysku – zwalnianie miejsca w systemie Windows XP

Jeśli brakuje Ci miejsca na dysku, możesz kilkoma posunięciami odzyskać  kilka ładnych gigabajtów miejsca. Operacja ta nie wymaga zaawansowanej wiedzy informatycznej i może ją wykonać każdy przeciętny użytkownik. Zbyt mało miejsca na dysku jest poważnym problemem skutkującym zablokowaniem niektórych operacji a jeśli jest to dysk systemowy może wiązać się ze znacznym spowolnieniem działania komputera.

Poczytaj także o sposobach na czyszczenie dysku w systemach Windows Vista i Windows 7

Co trzeba zrobić?

1.Włączyć widok ukrytych plików i folderów. W tym celu sprawdź, czy posiadasz włączoną opcję wyświetlania ukrytych plików i folderów.

 • Otwórz Eksploratora Windows
 • Kliknij w menu Narzędzia -> Opcje Folderów
 • Przejdź na zakładkę Widok w pole Zaawansowane – powinna być zaznaczona opcja Pokaż ukryte pliki i foldery

2.Usunąć pliki tymczasowe. Należy usunąć całą zawartość katalogów wymienionych poniżej. Niektóre pliki i foldery mogą okazać się zablokowane. Dzieje się tak dlatego, że są one akurat używane przez system. Należy je pominąć w usuwaniu.

 • C:\WUTemp na dysku C i wszystkich innych na których wystąpi
 • C:\Program files\Windowsupdate
 • C:\Windows\SoftwareDistribution
 • wszelkie katalogi z nazwami w postaci długich niezrozumiałych ciągów liczbowo-literowych np 98ee4fg5667sdw34e4r4h445s345
 • C:\Windows\Temp
 • C:\Documents and Settings\Nazwa twojego profilu\Ustawienia lokalne\Temporary Internet Files

3.System Windows posiada wbudowane narzędzia do bezpiecznego oczyszczania dysku ze zbędnych plików. Program uruchamia się klikając Start -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Oczyszczane dysku. Czyszczenie należy wykonać osobno dla każdego z dysków.

Czyszczenie dysku – zwalnianie miejsca w systemie Windows XP

4.Usuwanie historii aktualizacji Windows. System Windows przechowuje w katalogu macierzystym c:\windows katalogi powstałe w wyniku aktualizacji systemu. Przechowują one dane potrzebne do odinstalowania tych aktualizacji. Można sobie pozwolić na usunięcie tych zbiorów z uwagi na brak konieczności odinstalowywania aktualizacji. Można przez tę operację zyskać sporo dodatkowego miejsca.

5.Wyłączenie hibernacji systemu. Jeśli nie używasz hibernacji, która tak naprawdę ma sens tylko na laptopach, możesz wyłączyć tę funkcję i zyskać nawet kilka dodatkowych gigabajtów. Opcję wyłączenia hibernacji można odnaleźć w panelu sterowania -> opcje zasilania -> zakładka Hibernacja

6.Opróżnianie kosza. Wszystko co usuwamy, domyślnie trafia do kosza i dalej zajmuje miejsce na dysku. Należy pamiętać o regularnym opróżnianiu kosza, również po powyższych zabiegach. Opróżnianie przeprowadza się klikając prawym przyciskiem myszy na kosz i wybierając komendę: „Opróżnij kosz

Podziel się wiedzą z innymi

3 odpowiedzi na "Czyszczenie dysku – zwalnianie miejsca w systemie Windows XP"

 1. Music Zone muzyczny portal · Edit

  U mnie też pomogło i to sporo. Wcześniej czyściłem windowsa różnymi programigami…efekt taki sobie. A jak wywaliłem hibernację i stronicowanie i trochę plików starych aktualizacji. Zwolniło mi się 6,5 GB wolnego miejsca na dysku. Przyznam zrobiłem WOW hehe.

  Odpowiedz
 2. Można jeszcze dorzucić do tego jakiś program do czyszczenia dysku i rejestru. Jest tego pełno na necie. Poza tym wszystko się zgadza.

  Odpowiedz

Komentarz do postu